Od 1 lipca złożono już ponad 470 tys. wniosków w programie „Dobry start” - mówiła w niedzielę w Rawiczu (wielkopolskie) minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Jak dodała, świadczenie to już jest wypłacane rodzinom.
„Od pięciu lat budujemy +Polskę plus+, Polskę przyjazną rodzinom. Programy, które zostały wprowadzone zaraz na początku, czyli od 1 kwietnia 2016 roku: Program Rodzina 500 Plus – to ponad 114 mld zł, które już trafiły do rodzin. Trzeci rok realizujemy program +Dobry start+, czyli wyprawkę na rozpoczęcie roku szkolnego. W dwóch poprzednich edycjach ok. 3 mld zł trafiło rok rocznie do 4,5 mln uczniów. W tym roku budżet programu to ok. 1,5 mld zł”
Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej przypomniała, że nabór wniosków do programu „Dobry start+ ruszył – w formie elektronicznej - 1 lipca.
„Można by powiedzieć, że z jednej strony rodzice myślą o tym, aby zorganizować teraz dzieciom wakacje. Natomiast informacja o tym, że 1 września szkoły ruszą normalnie, w normalnym trybie, pokazuje jakie jest zainteresowanie rodziców tym programem i widzimy też jakie jest przygotowanie przede wszystkich tych programów rządowych. Do tej pory – według danych na piątek – wniosków złożono już ponad 470 tys. - i świadczenie te już są wypłacane”
Maląg podkreśliła, że środki z programu „Dobry start” to realne wsparcie dla rodzin przed rozpoczęciem roku szkolnego.
„Wiemy, że z każdym rozpoczęciem roku są koszty związane z przygotowaniem ucznia. Podręczniki uczniowie otrzymują darmowo, natomiast przygotowanie, wyposażenie tornistrów szkolnych – to są koszty i to jest realne wsparcie, które jest realizowane i będzie realizowane”
Przypomniała również, że zarówno programy wpierające rodziny z małymi dziećmi, jak i programy wpierające seniorów są zagwarantowane w Karcie Rodziny podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.
„Jest to więc perspektywa na kolejne lata dla przede wszystkim wspierania polskich rodzin”
Świadczenie z programu „Dobry start” to 300-złotowe wsparcie na wyprawkę szkolą. Przysługuje ono wszystkim uczniom do 20. roku życia, a w przypadku niepełnosprawności do 24. roku życia, bez względu na dochód rodziny.
Wnioski o świadczenie „Dobry start” od 1 lipca rodzice mogą składać drogą elektroniczną przez ministerialny portal emp@tia, bankowość elektroniczną lub portal usług elektronicznych ZUS. Przyjmowanie wniosków papierowych rozpocznie się 1 sierpnia.