Drugi z rzędu miesiąc spadku rocznej zmiany inflacji

Według szybkiego szacunku GUS inflacja w grudniu 2022 r. wyniosła 16,6% (17,5% w listopadzie 2022 r.), przy dużo wyższych oczekiwaniach rynkowych na poziomie aż 17,3%. To drugi z rzędu spadek rocznej zmiany inflacji - co jest pozytywnym sygnałem, niemniej inflacja za chwilę i tak może wrócić powyżej 18%, a już obecnie należy do jednej z najwyższych w Europie - napisał Dr Jarosław Jamka, Chief Investment Officer w firmie inwestcyjnej WealthSeed. 

Jak podkreśla ekspert spadek rocznej dynamiki inflacji zawdzięczamy głównie spadkowi cen nośników energii (zmiana miesięczna w grudniu to -3,3% i spadek dynamiki rocznej z 36,8% w listopadzie na 31,2% w grudniu), oraz cenom paliw do prywatnych środków transportu (zmiana miesięczna w grudniu to -1,6% i spadek dynamiki rocznej z 15,5% w listopadzie na 13,5% w grudniu).

Podobnie ceny żywności lekko odjęły od rocznej dynamiki inflacji w grudniu (przy zmianie dynamiki rocznej cen żywności z 22,3% w listopadzie na 21,5% w grudniu).
Inflację bazową szacujemy na około 12,1% rok do roku (wzrost z 11,4% w listopadzie i jest to kolejna „górka” inflacji bazowej w tym cyklu). Zatem inflacja bazowa dodała do zmiany rocznej dynamiki inflacji około 0,3 punktu procentowego, ale zdecydowanie mniej niż łącznie nośniki energii i paliwa do prywatnych środków transportu (które łącznie odjęły od rocznej dynamiki około 0,9 punktu procentowego) - dodaje ekspert. 

Jego zdaniem spadek rocznej dynamiki inflacji to pozytywny sygnał, ale przed nami jeszcze podwyżki cen gazu, energii elektrycznej i ewentualne efekty wyłączenia tarczy antyinflacyjnej w grudniu 2022 r., co łącznie podbije roczną dynamikę inflacji nawet powyżej 18% w pierwszych miesiącach 2023 r.

Jak zaznacza Jamka, miesiąc do miesiąca inflacja wzrosła o 0,2%, czyli najmniej od lutego 2022 r. Wzrost inflacji bazowej szacujemy na około +0,6-0,7% w grudniu 2022 r. Ceny „żywności i napojów bezalkoholowych” w szybkim szacunku wzrosły 1,4% w grudniu 2023 r. - bardziej niż za długoterminowym wzorcem sezonowym. Wieloletnia średnia miesięczna zmiana tej serii w grudniu to jedynie +0,55%.

GUS w szybkim szacunku podaje też zmiany cen „Nośników energii”, oraz zmiany cen „Paliw do prywatnych środków transportu”. „Nośniki energii” (czyli m.in. energia elektryczna, gaz, opał (węgiel), energia cieplna) w szybkim szacunku spadły w grudniu 2022 r. o -3,3% względem listopada, a zmiana roczna wyniosła 31,2%. „Paliwa do prywatnych środków transportu” (czyli głównie olej napędowy i benzyna) w szybkim szacunku spadły w grudniu 2022 r. o 1,6% a zmiana rok do roku wyniosła 13,5% - dodaje na zakończenie ekspert.

Źródło

Skomentuj artykuł: