Co najmniej 1,5 tys. miejsc pracy powstanie dzięki inwestycji firmy Daikin w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej - powiedział dzisiaj w Ksawerowie koło Łodzi premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w nowej perspektywie budżetowej znajdą się dodatkowe środki, aby przyciągać inwestorów.
- Chcemy, żeby Polska była kwitnącym miejscem dla inwestorów z całego świata. I mamy dzisiaj kolejny dowód, że taka będzie, dzięki inwestycji firmy Daikin powstanie co najmniej 1,5 tys. miejsc pracy powstanie tutaj, w Ksawerowie pod Łodzią. Polska jako specjalna strefa ekonomiczna staje się faktem – mówił w Ksawerowie pod Łodzią premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji inaugurującej nową inwestycję firmy Daikin Europe w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
Premier zaznaczył, że "w Polsce mamy już bardzo dużo miejsc pracy".
- Teraz zależy nam nie tylko na nowych miejscach pracy, ale właśnie na miejscach pracy, które są wysokiej jakości. Firma Daikin ze swoimi najnowszymi produktami będzie tworzyła tutaj, w Polsce wysoko zaawansowane miejsca pracy
"Ktoś kiedyś mówił, że chciałby, aby Polska była drugą Japonią. Nie będzie drugiej Japonii, bo Japonia jest tylko jedna" - powiedział. Jak zaznaczył, "chciałbym, aby Polska była krajem, który jest bogaty, szybko rozwijający się i cieszę się, że współpraca polsko-japońska właśnie wzmacnia taki kierunek rozwoju".
- W nowej perspektywie budżetowej znajdą się dodatkowe środki, aby przyciągać inwestorów. Będą także dodatkowe zasady administracyjne i środowiskowe, aby mitręga biurokratyczna była jak najmniejsza, żeby Polska była jednym z najlepszych miejsc do inwestowania na świecie – powiedział premier.
Dodał, że to, że Polska jest atrakcyjna dla inwestorów, potwierdzają „dane spływające do nas z różnych agencji z całego świata”.
Przypomniał, że "my zmieniliśmy bardzo dużo w otoczeniu gospodarczym".
- Wprowadziliśmy tzw. konstytucję dla biznesu. Zwiększyliśmy na rynku uczciwość poprzez skuteczną walkę z mafiami VAT-owskimi i mafiami podatkowymi. Dziś Polska w ciągu sześciu-siedmiu lat, co wystarczy sprawdzić w źródłach Komisji Europejskiej, z kraju, który miał największe patologie podatkowe w Unii Europejskiej, stała się krajem o najmniejszych patologiach, luka VAT jest jedną z najniższych wśród krajów członkowskich - wyjaśnił.
- Uczciwe warunki gospodarowania są podstawą dla normalnego, szybkiego rozwoju gospodarczego
Jak powiedział: "To nie staw, w którym dobrze łowi się ryby, mętny staw, mętna woda, jest dobrym środowiskiem dla biznesu, tylko uczciwe, przejrzyste procedury".
Premier stwierdził, że zmiany, które wprowadził rząd doprowadziły m.in. do najniższego w historii Polski bezrobocia - "2,7 proc. według Eurostatu, według KE".
- To co jest naszym sukcesem dla wielu inwestorów rodzi również pytania - i o tym rozmawialiśmy z prezesem firmy Daikin - wskazał.
Dodał, że dyskusja ta dotyczyła m.in. tego, w jaki sposób pozyskiwać wysoko wykwalifikowanych pracowników.
- Rozmawialiśmy dzisiaj o szkolnictwie zawodowym, o szkolnictwie technicznym, jak i uniwersytetach i politechnikach, które mogłyby i powinny tworzyć nowe kierunki studiów pod kątem wysoko zaawansowanych technologii - powiedział.
Według szefa rządu "przedsiębiorstwa uczą się najlepiej przez osmozę" - przenikanie się technologii, kooperację.
- Wokół takiej firmy, jak Daikin na pewno będą powstawały firmy polskie, które będą uczyły się od niej wysoko zaawansowanych technologii, technologii zielonych, pomp ciepła, które są coraz bardziej popularne w Polsce
Zwrócił uwagę, że w fabryce w Ksawerowie będzie również będzie produkcja tego typu technologii.
Mateusz Morawiecki wyraził zadowolenie, że Polska rośnie we współpracy z takimi ważnymi, strategicznymi inwestorami, jak m.in. firmy japońskie.
Minister rozwoju, Waldemar Buda podczas uroczystości podkreślał, że inwestycja dot. produkcji pomp ciepła tworzy bardzo wartościowe miejsca pracy.
- To są miejsca pracy przy najnowocześniejszej technologii, przy urządzeniach, które na świecie, ale również w Polsce zyskują ogromną popularność - mówił minister.
Zwrócił uwagę, że sprzedaż pomp ciepła rośnie o 60-70 proc.
- To jest przyszłość ogrzewania prywatnego, indywidualnego. Stąd pozyskiwanie wiedzy, uczestniczenie w tym procesie wykorzystywania tej technologii było dla nas niezwykle ważne - przyznał Buda.
Podkreślał też, że Ksawerów jest dobrym miejscem dla tej inwestycji ze względu na "świetny rynek pracy oraz świetną komunikację". W tym kontekście zwrócił uwagę, że nieopodal Ksawerowa niedawno odbierano nową drogę ekspresową, która domyka ring autostradowy wokół Łodzi.
Projekt zakłada budowę dużego zakładu produkcyjnego Daikin, gdzie produkowane będą pompy ciepła, klimatyzatory/oczyszczacze powietrza w oparciu o najnowocześniejsze, ekologiczne rozwiązania mikrokanałowych wymienników ciepła (MCHX).
Zakład będzie kolejną po Czechach, Belgii i Niemczech jednostką produkcyjną Daikin w Europie. Docelowo będzie to jeden z trzech największych i najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych firmy na świecie.
- Planowana wartość inwestycji: ok. 310 mln euro (ok. 1,5 mld zł)
- Planowane zatrudnienie: powyżej 800 osób
- Rozruch maszyn: lipiec 2024 r.
- Planowane rozpoczęcie produkcji: lipiec 2024 r.
- Planowane zakończenie inwestycji: grudzień 2025 r.