EBC: banki w UE są „solidne” po teście warunków skrajnych 

Europejskie władze bankowe przeprowadziły półroczne badanie, aby ustalić, czy banki mają wystarczający kapitał, aby wytrzymać szok gospodarczy związany z pandemią. Wyniki oznaczają, że banki mogą prawdopodobnie wznowić wypłaty dywidendy. 

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) i Europejski Bank Centralny (EBC) przedstawiły w piątek szczegółowe raporty na temat testów warunków skrajnych przeprowadzonych na ponad 100 europejskich instytucjach finansowych. 

Testy EBA przeprowadzono na 50 instytucjach w 15 krajach europejskich, natomiast EBC przetestował 51 banków w 19 krajach strefy euro. W sumie badane banki odpowiadają za 70% aktywów bankowych UE. 

W rozmowie z niemieckim dziennikiem biznesowym „Handelsblatt” wiceprezes EBC Luis de Guindos powiedział: „Europejskie banki są silne. Są odporne”. De Guindos powiedział o dwuletnim teście, który bierze pod uwagę takie czynniki, jak rosnące bezrobocie, spadek cen nieruchomości, gwałtowny spadek popytu zagranicznego i spadające stopy procentowe: „Nasz najgorszy scenariusz jest tym razem jeszcze trudniejszy niż ostatni test w 2018 r., a banki w dodatku właśnie poradziły sobie z trudnym rokiem 2020. Pomimo tego trudnego punktu wyjścia, spodziewam się, że banki ogólnie dobrze poradziły sobie w teście”. 

Podczas tego ostatniego testu poinstruowano banki, aby oszacowały stan swojego kapitału w ciągu najbliższych trzech lat, biorąc pod uwagę utrzymujące się skutki gospodarcze spowodowane kryzysem koronawirusa. 

Dlaczego banki są testowane? Chociaż łączny podstawowy współczynnik kapitału do aktywów ważonych ryzykiem spadł w testach o prawie 500 punktów bazowych — obniżając ten wskaźnik do 10,2% z 15% — organy regulacyjne UE postrzegają ogólny wynik jako porównywalny z testami warunków skrajnych przeprowadzonymi przez federalne władze USA i Bank Anglii. 

Ćwiczenie EUNB pokazało, że pomimo „trafienia” w unijne banki kwotą 265 miliardów euro (314,7 miliardów dolarów), dwie trzecie ich buforów kapitałowych pozostanie nienaruszone. 

Testy warunków skrajnych, które odbywają się co dwa lata, zostały wprowadzone w UE i poza nią po światowym kryzysie finansowym lat 2007-2008, który zmusił podatników na całym świecie do ratowania niedokapitalizowanych banków, które zostały przyłapane na świadomym udzielaniu bardzo ryzykownych pożyczek. Testy miały odbyć się w zeszłym roku, ale musiały zostać przełożone z powodu pandemii koronawirusa. 

Które banki spisały się najlepiej? Ogólnie rzecz biorąc, włoskie banki wypadły słabo w teście, wszystkie miały kapitalizację poniżej 10%, a najstarszy bank świata, Monte dei Paschi – którego kapitał zostałby całkowicie zniszczony w warunkach testowych – jest najgorszym bankiem w Europie. 

Najlepsze wyniki osiągnęły banki szwedzkie, które przekroczyły próg 10%, a najlepsze wyniki osiągnął Skandinaviska Enskilda Banken z wynikiem 17,4%. Deutsche Bank i Societe Generale, banki inwestycyjne poszukujące zwrotu, wypadły gorzej z wynikami odpowiednio 7,56% i 7,73%. Nieco lepiej wypadły BNP Paribas i Commerzbank z wynikiem 8,28%, 8,52%. Tylko jeden z czterech testowanych hiszpańskich banków, Bankinter, był powyżej 10%. 

Mimo to dyrektor finansowy Deutsche Banku, James von Moltke, był optymistyczny, mówiąc: „Ten wynik jest tym bardziej zachęcający, ponieważ silny wzrost zysków, który osiągnęliśmy w pierwszej połowie 2021 r., nie znajduje odzwierciedlenia w tym ćwiczeniu”. 

Co oznaczają testy warunków skrajnych dla banków? Chociaż testy EBA i EBC nie są pozytywne/negatywne, umożliwiają obu instytucjom nadzoru ocenę wymogów kapitałowych poszczególnych instytucji finansowych. 

Warto zauważyć, że testy warunków skrajnych są postrzegane jako klucz do wznowienia przez banki wypłaty dywidendy dla inwestorów – coś, czego EBC zakazał podczas pandemii jako sposób na oszczędzanie kapitału. 

Banki już doradzały akcjonariuszom w sprawie dywidendy, ponieważ przepis EBC ma wygasnąć. W ubiegłym miesiącu Rezerwa Federalna przeprowadziła testy warunków skrajnych na amerykańskich bankach i nie będzie już ograniczać podobnych zakazów wypłat wynikających z pandemii koronawirusa po pozytywnych wynikach amerykańskich instytucji finansowych. Bank Anglii zniósł podobne ograniczenia na brytyjskie banki 13 lipca.

Źródło

Skomentuj artykuł: