11. edycję ogólnopolskiego plebiscytu Drzewo Roku rozpoczęło stowarzyszenie Klub Gaja. Zwycięzca będzie znany w czerwcu 2021 r. Zgłoszenia drzew, które łączą ludzi i przyrodę można nadsyłać do końca listopada.
Po raz 11. Klub Gaja szuka niezwykłych drzew, które łączą ludzi i przyrodę. Dotychczas w finałach konkursu znalazło się ich ponad 150 z całej Polski. Wśród nich są te najstarsze, cenne przyrodniczo i historycznie, zachwycająco piękne, ale także te, wydawałoby się niepozorne, z którymi wiązały się wzruszające historie rodzin i pojedynczych ludzi. Często do konkursu zgłaszano drzewa, o które mieszkańcy toczyli nieustającą walkę, by nie zostały wycięte. Rozpropagowanie ich historii było ostatnią szansą na ocalenie
Zdaniem prezesa Klubu Gaja Jacka Bożka „w konkursie można odkryć drzewa najbardziej kochane; takie z opowieścią, która pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi”.
Są zakorzenione w historii i tradycji, a także we współczesności. Plebiscyt jest zarazem doskonałą okazją do promocji swojej miejscowości, piękna przyrody oraz integracji lokalnej społeczności. Drzewa są naszymi przyjaciółmi. Warto je kochać i szanować
lub Gaja czeka na zgłoszenia do konkursu do końca listopada. Formularz można pobrać ze strony swietodrzewa.pl. Po wypełnieniu wraz ze zdjęciem należy go wysłać na adres: [email protected]. Zgłoszenia mogą nadsyłać osoby indywidualne, stowarzyszenia, regionalne i lokalne wspólnoty mieszkańców, placówki oświatowe oraz urzędy administracji państwowej i samorządowej.
Jurorzy konkursu spośród nadesłanych zgłoszeń wyłonią do końca lutego przyszłego roku 16 finalistów, którzy bezpośrednio powalczą o tytuł Drzewa Roku.
Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów podczas czerwcowego głosowania. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2022
W ub.r. tytuł zdobyła 150-letnia lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej na Podkarpaciu. W przyszłym roku będzie polskim reprezentantem w plebiscycie Europejskie Drzewo Roku.
W poprzednich edycjach konkursu polscy reprezentanci trzykrotnie stawali na europejskim podium. W 2017 r. dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu zdobył tytuł Europejskiego Drzewa Roku. Siedem lat temu platan z Kóz koło Bielska-Białej zdobył drugie miejsce, a w 2014 r. dąb Wybickiego z Będomina na Pomorzu był trzeci
Konkurs jest częścią projektu Święto Drzewa Klubu Gaja. Promuje postawy poszanowania przyrody i konieczność ochrony jej obiektów oraz pokazuje przykłady silnych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie.
Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Jego członkowie angażują się m.in. w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie.