Ekolodzy szukają drzew łączących ludzi i przyrodę

11. edycję ogólnopolskiego plebiscytu Drzewo Roku rozpoczęło stowarzyszenie Klub Gaja. Zwycięzca będzie znany w czerwcu 2021 r. Zgłoszenia drzew, które łączą ludzi i przyrodę można nadsyłać do końca listopada.

Po raz 11. Klub Gaja szuka niezwykłych drzew, które łączą ludzi i przyrodę. Dotychczas w finałach konkursu znalazło się ich ponad 150 z całej Polski. Wśród nich są te najstarsze, cenne przyrodniczo i historycznie, zachwycająco piękne, ale także te, wydawałoby się niepozorne, z którymi wiązały się wzruszające historie rodzin i pojedynczych ludzi. Często do konkursu zgłaszano drzewa, o które mieszkańcy toczyli nieustającą walkę, by nie zostały wycięte. Rozpropagowanie ich historii było ostatnią szansą na ocalenie

powiedziała Jolanta Migdał ze stowarzyszenia Klub Gaja.

Zdaniem prezesa Klubu Gaja Jacka Bożka „w konkursie można odkryć drzewa najbardziej kochane; takie z opowieścią, która pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi”.

Są zakorzenione w historii i tradycji, a także we współczesności. Plebiscyt jest zarazem doskonałą okazją do promocji swojej miejscowości, piękna przyrody oraz integracji lokalnej społeczności. Drzewa są naszymi przyjaciółmi. Warto je kochać i szanować

powiedział.

lub Gaja czeka na zgłoszenia do konkursu do końca listopada. Formularz można pobrać ze strony swietodrzewa.pl. Po wypełnieniu wraz ze zdjęciem należy go wysłać na adres: [email protected]. Zgłoszenia mogą nadsyłać osoby indywidualne, stowarzyszenia, regionalne i lokalne wspólnoty mieszkańców, placówki oświatowe oraz urzędy administracji państwowej i samorządowej.

Jurorzy konkursu spośród nadesłanych zgłoszeń wyłonią do końca lutego przyszłego roku 16 finalistów, którzy bezpośrednio powalczą o tytuł Drzewa Roku.

Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów podczas czerwcowego głosowania. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2022

zaznaczyła Jolanta Migdał.

W ub.r. tytuł zdobyła 150-letnia lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej na Podkarpaciu. W przyszłym roku będzie polskim reprezentantem w plebiscycie Europejskie Drzewo Roku.

W poprzednich edycjach konkursu polscy reprezentanci trzykrotnie stawali na europejskim podium. W 2017 r. dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu zdobył tytuł Europejskiego Drzewa Roku. Siedem lat temu platan z Kóz koło Bielska-Białej zdobył drugie miejsce, a w 2014 r. dąb Wybickiego z Będomina na Pomorzu był trzeci

powiedział Migdał.

Konkurs jest częścią projektu Święto Drzewa Klubu Gaja. Promuje postawy poszanowania przyrody i konieczność ochrony jej obiektów oraz pokazuje przykłady silnych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Jego członkowie angażują się m.in. w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie.

Źródło

Skomentuj artykuł: