Elon Musk drugą najbogatszą osobą na świecie. Prześcignął Gatesa, goni Bezosa

Elon Musk, przedsiębiorca specjalizujący się w nowych technologiach, wyprzedził założyciela Microsoftu, Billa Gatesa, i został drugim najbogatszym człowiekiem na świecie. Stało się to po błyskawicznym wzroście jego osobistego majątku na skutek zwyżki cen akcji. 

Wartość majątku Muska podskoczyła o 7,2 miliarda dolarów do 128 miliardów dolarów po wzroście cen akcji jego firmy samochodowej Tesla. Obecnie bogatszy jest tylko założyciel Amazona Jeff Bezos. 

Według Bloomberg Billionaires Index, nastąpiło to po dodaniu Tesli do S&P 500, jednego z głównych indeksów akcji w USA. Informacja ta spowodowała, że we wtorek akcje producenta samochodów elektrycznych wzrosły o 34%, zwiększając wartość udziałów Muska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: ZOBACZ, jak najbogatsi ludzie na świecie zdobywali majątki

Tesla już teraz jest najcenniejszą firmą samochodową na świecie, mimo że produkuje ułamek pojazdów takich rywali jak Toyota, VW i General Motors.

We wtorek, podczas przemówienia w Niemczech, Musk powiedział, że dla Tesli może "mieć sens" ekspansja w Europie poprzez wejście na rynek masowy z małym samochodem.

- W Stanach Zjednoczonych samochody są zwykle większe z powodów osobistych - powiedział.  - W Europie (oni) wydają się być mniejsi.

Po latach strat Tesla odnotowała pięć kolejnych kwartałów zysków, ponieważ pomimo pandemii sprzedaż jej samochodów radziła sobie całkiem nieźle.

Ta kalifornijska firma będzie największym nowym podmiotem na S&P 500, z wartością rynkową przekraczającą 500 miliardów dolarów.

Oznacza to, że fundusze inwestycyjne śledzące indeks automatycznie zatrzymają jego akcje i skorzystają na wzroście kursu jego akcji – wiadomość ta podnieciła inwestorów.

Bill Gates, który był współzałożycielem Microsoftu, był przez lata najbogatszą osobą na świecie, zanim pan Jeff Bezos „zepchnął” go z tronu w 2017 roku.

Majątek Gatesa jest szacowany obecnie na 127,7 miliardów dolarów, ale byłby wyższy, gdyby przez dziesięciolecia nie przekazał dużych sum na cele charytatywne.

Wartość majątku netto Jeffa Bezosa szacuje Bloomberg na około 243 miliardy dolarów.  On także zwiększył swoją fortunę w tym roku, gdy popyt na usługi Amazona wzrósł w czasie pandemii.

W minionym tygodniu (16 listopada) doszło do wystrzelenia czterech astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną rakietą zbudowaną przez SpaceX Elona Muska.

Źródło

Skomentuj artykuł: