Europejczycy ruszyli po nowe auta

Europejczycy ruszyli do salonów po nowe samochody, a ich sprzedaż rośnie coraz szybciej. W Polsce wzrost zakupów wyhamowały wysokie ceny – ocenia dzisiejsza "Rzeczpospolita".

Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA, cytowanych przez "Rz" wynika, że do poprawy sytuacji przyczyniła się większość unijnych rynków, w tym największych, zwłaszcza niemieckiego. Listopad przyniósł tam wzrost rejestracji o prawie jedną trzecią: ze 198,3 do 269,5 tys. aut.

"Polska, choć z piątym wynikiem sprzedażowym w UE, potencjał wzrostu ma jednak zdecydowanie słabszy. Sprzedaż na poziomie 34,2 tys. sztuk dała nam wzrost r./r. o 7 proc. To daleko poniżej średniej unijnej"

pisze gazeta.

"Choć dynamikę sprzedaży wciąż wyhamowują kłopoty z brakiem komponentów do produkcji aut, w konsekwencji zmniejszających ich dostępność w salonach, polskim problemem jest znacznie szybszy niż w innych krajach wzrost cen. Do podwyżek cen katalogowych spowodowanych rosnącymi kosztami produkcji, dokłada się inflacja, która radykalnie podnosi koszt finansowania zakupu kredytem albo leasingiem" – czytamy w "Rz".

Źródło

Skomentuj artykuł: