Analitycy: Struktura wzrostu PKB nie daje argumentów do obniżki stóp

Struktura wzrostu PKB nie daje Radzie Polityki Pieniężnej (RPP) dodatkowych argumentów do rozważania wcześniejszych obniżek stóp procentowych - ocenili ekonomiści Santander Bank Polska w komentarzu do czwartkowych danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w czwartek, że Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski w II kw. wzrósł o 3,2 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 2,0 proc. rdr w I kw. 2024 r. Natomiast inwestycje w II kw. wzrosły o 2,7 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 4,7 proc., a popyt krajowy wzrósł o 4,3 proc. rdr.

W komentarzu Santander Banku do danych GUS ekonomiści ocenili, że silny popyt krajowy "obecnie chroni polską gospodarkę przed wpływem słabej aktywności gospodarczej w strefie euro, w szczególności w Niemczech".

"Sytuacja ta powinna się utrzymać w kolejnych kwartałach, choć naszym zdaniem struktura popytu krajowego będzie z czasem ulegać zmianie - spodziewamy się umiarkowanego spowolnienia konsumpcji w 2025 r., ale jednocześnie wyraźnego przyspieszenia inwestycji, napędzanego w coraz większym stopniu realizacją projektów finansowanych środkami z UE" 

- ocenili ekonomiści.

Według nich "największą pozytywną niespodzianką tych danych" jest wzrost inwestycji. Jak przekazali, dobry wynik inwestycji ogółem "może być w dużej mierze zasługą większych wydatków sektora publicznego, w tym być może m.in. na zakup sprzętu wojskowego".

Eksperci banku zauważyli przy tym, że zakupy takiego sprzętu realizujemy głównie za granicą, co nie podbija PKB, ponieważ równolegle z większymi inwestycjami generuje większy import. Z uwagi na spadek, a nie wzrost (jak twierdzą dane Eurostatu), krajowego importu broni i amunicji, "większą rolę w ożywieniu inwestycji w II kw. przypisywalibyśmy przyspieszeniu w realizacji projektów inwestycyjnych sektora publicznego, m.in. infrastrukturalnych" - podali.

"Dzisiejsze dane nie zmieniają przewidywanego przez nas scenariusza gospodarczego z 3 proc. wzrostem PKB w 2024 r. i nieco szybszym (blisko 3,5 proc.) w 2025 r." - zaznaczyli.

W ocenie analityków Santander, "struktura wzrostu PKB nie daje Radzie Polityki Pieniężnej dodatkowych argumentów do rozważania wcześniejszych obniżek stóp procentowych". 

Źródło

Skomentuj artykuł: