Andrzej Domański szykowany na szefa MF

Nie milkną spekulacje, że w sytuacji utworzenia rządu przez partie opozycyjne, tekę ministra finansów objąłby ktoś z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Tutaj najsilniejsze notowania zdaje się mieć Andrzej Domański, świeżo wybrany poseł, przez lata związany z sektorem finansowym. Dziennikarze prześledzili jego przeszłość.

Andrzej Domański, przedstawiany w mediach jako doradca ds. gospodarczych Donalda Tuska, wydaje się mocnym kandydatem na przyszłego ministra finansów, jeśli stworzenie rządu przypadnie porozumieniu partii opozycyjnych - Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 i Nowej Lewicy.

We wtorek portal money.pl, że nazwisko Domańskiego jest pewne w kontekście przyszłej teki szefa resortu finansów. Sam nowo wybrany poseł nie potwierdził ani nie zaprzeczył tym doniesionom. Money.pl poinformował, że w kontekście ministra finansów rozpatrywano również trzy inne kandydatury - Mateusza Szczurka (ministra finansów w latach 2013-2015), Marka Rozkruta (głównego ekonomisty EY na UE) oraz Ludwika Koteckiego (wiceministra finansów w latach 2008-2012, obecnego członka Rady Polityki Pieniężnej).

Kim jest Andrzej Domański? Jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i byłym wykładowcą na Uczelni Łazarskiego oraz Uniwersytecie SWPS. Wiceprzewodniczący i główny ekonomista Instytutu Obywatelskiego, będącego zapleczem intelektualnym Platformy Obywatelskiej. Członek PO, z list której w 2019 r. kandydował - bezskutecznie - do Sejmu RP.

Instytut Obywatelski w krótkim biogramie Domańskiego pisze, że "przez 14 lat pracował na rynku kapitałowym jako analityk rynku akcji, zarządzający funduszami, dyrektor inwestycyjny oraz członek zarządu w krajowych i międzynarodowych instytucjach finansowych".

Dziennikarz śledczy Piotr Nisztor wskazał, że Domański był w przeszłości menedżerem "kontrolowanego przez Leszka Czarneckiego Noble Funds, a potem członkiem zarządu funduszu napakowanego obligacjami GetBack"

Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych, przypomniał w zamieszczonym wpisie na Twitterze, że Leszek Czarnecki, który założył Noble Funds, był także "założycielem GetBacku i byłym właścicielem Idei i Getinu, dwóch banków do których zastosowano przymusową restrukturyzację". 

29 października 2023 r. Andrzej Domański złożył rezygnację z funkcji wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej i członka Audytu spółki XTPL S.A. Pełni także funkcję doradcy Zarządu w start-upie Auxilius Pharma.

Skomentuj artykuł: