KNF rekomenduje założenia polityki dywidendowej

KNF pozwoli bankom na wypłatę całego zysku za 2019 r. na dywidendy, jeśli te będą mieć wskaźnik Tier1 nie niższy niż wymagane minimum, podwyższony o dodatkowy bufor w wysokości 1,5 p.p. oraz uwzględnią niekorzystny scenariusz makroekonomiczny - poinformowała we wtorek Komisja Nadzoru Finansowego.

Jak czytamy w komunikacie, na posiedzeniu 3 grudnia 2019 r. Komisja jednogłośnie przyjęła stanowisko w sprawie polityki dywidendowej banków komercyjnych, banków spółdzielczych i zrzeszających oraz zakładów ubezpieczeń i reasekuracji w 2020 r.

W przypadku sektora bankowego "bezpośrednim celem polityki dywidendowej KNF jest zapewnienie stabilności tego sektora poprzez dostosowywanie bazy kapitałowej banków do poziomu ponoszonego przez nie ryzyka oraz ochrona odbiorców usług finansowych, w tym deponentów" - poinformował we wtorek UKNF.

Wskazano, że "banki chcące przeznaczyć na dywidendę z zysku za 2019 rok do 50 proc. zysku nie mogą między innymi realizować programu naprawczego, muszą mieć ocenę BION nie gorszą niż 2,50, a wskaźnik dźwigni finansowej wyższy niż 5 proc". Komisja podała, że banki takie są zobowiązane utrzymywać współczynnik kapitału Tier1 na poziomie 6 proc. powiększonego o bufor na hipoteki walutowe (75 proc. jego wartości) oraz o wymóg połączonego bufora.

Banki chcące wypłacić do 75 proc. zysku na dywidendę muszą mieć wskaźnik Tier1 nie niższy niż wymagane minimum, podwyższony o dodatkowy bufor w wysokości 1,5 p.p. z kolei banki chcące wypłacić do 100 proc. zysku na dywidendę muszą dodatkowo uwzględnić wrażliwości banku na niekorzystny scenariusz makroekonomiczny czyli przejść stress testy.

- Wobec banków zrzeszających rekomenduje się stosowanie ogólnych założeń polityki dywidendowej – takich samych jak w przypadku innych banków działających w formie spółki akcyjnej" - czytamy. Natomiast "wobec banków spółdzielczych niespełniających kryteriów do wypłaty dywidendy z zysku netto za 2019 r., wzorem lat poprzednich, skierowane zostaną indywidualne wystąpienia UKNF 

wyjaśniono.

W komunikacie wskazano również, że w przypadku zakładów ubezpieczeń i reasekuracji, zaleca się, aby "dywidendę mogły wypłacić wyłącznie podmioty, które m.in. otrzymały w ramach BION za 2018 r. ocenę ryzyka dobrą lub zadowalającą, w poszczególnych kwartałach 2019 r. nie wykazały niedoboru środków własnych na pokrycie wymogu oraz w 2019 r. nie były objęte krótkoterminowym planem finansowym lub planem naprawczym" - wymieniono.

KNF podaje, że zakłady ubezpieczeń/reasekuracji spełniające powyższe kryteria powinny ograniczyć wypłatę dywidendy do 75 proc. wysokości zysku wypracowanego w 2019 r., przy czym pokrycie wymogów kapitałowych dla kwartału, w którym wypłacono dywidendę powinno utrzymywać się na poziomie co najmniej 110 proc.

W komunikacie podano, że celem polityki dywidendowej prowadzonej przez instytucje finansowe zgodnie z zaleceniami KNF jest zrównoważony i bezpieczny rozwój systemu finansowego. Sytuacja polskiego systemu finansowego jest stabilna.

"KNF prowadzi ciągły monitoring wskaźników kapitałowych poszczególnych podmiotów tego systemu i w razie konieczności podejmuje stosowne działania zapobiegawcze i prorozwojowe" - wskazano. Dodano, że każdy z sektorów otrzyma zalecenia w formie pisma przewodniczącego KNF.

Źródło

Skomentuj artykuł: