Ceny luksusowych nieruchomości w górę. Pozostałych spada

Sprzedaż luksusowych nieruchomości w Stanach Zjednoczonych wzrosła o ponad 2%, odnotowując najlepszy wzrost rok do roku od trzech lat. Ceny nieruchomości w coraz większym stopniu opowiadają o dwóch rynkach – dynamicznie rozwijającym się sektorze dóbr luksusowych i reszcie rynku, która nadal zmaga się z wyższymi stawkami i niską podażą.

Średnio sprzedaż nieruchomości w pierwszym kwartale spadła o 4% w całym kraju, a główną przyczyną jest rozbieżność między stopami procentowymi a podażą. Z wysokimi oprocentowaniami kredytów hipotecznych większość potencjalnych nabywców uważa ceny za zbyt wysokie, co skłania ich do rezygnacji z zakupu. Natomiast bogaci nabywcy preferują płatność gotówką, co pomaga im uniknąć wpływu wysokich stóp procentowych.

Ponad 40% luksusowych domów zostało kupionych wyłącznie za gotówkę, co stanowi rekordowy poziom od co najmniej dekady. Transakcje gotówkowe na Manhattanie osiągnęły nawet 68% całej sprzedaży. To zjawisko przyczyniło się do wzrostu cen, które w przypadku luksusowych nieruchomości wzrosły o prawie 9% w ciągu jednego kwartału, przewyższając wzrosty na ogólnym rynku.

David Palmer, agent Redfin z Seattle, zauważa, że kupujący luksusowe nieruchomości są pewni, że ceny będą rosły, co skłania ich do podejmowania decyzji zakupowych z większym optymizmem. Dodatkowo, większa podaż domów na sprzedaż oraz skłonność zamożnych sprzedawców do płatności gotówką prowadzi do zwiększenia liczby ofert i sprzedaży na rynku dóbr luksusowych.

Mimo to nie wszystkie rynki dóbr luksusowych przeżywają boom, a największy wzrost cen nieruchomości występuje na obszarach, które nie są zwykle znane z luksusowych domów.

Jeśli chodzi o ogólną sprzedaż luksusowych domów, Seattle odnotowało najsilniejszy wzrost ze wszystkich obszarów metropolitalnych, ze sprzedażą o 37%. Na drugim miejscu uplasowało się Austin w Teksasie ze wzrostem sprzedaży o 26%, a następnie San Francisco ze wzrostem o 24%.

Luksusowe domy sprzedawały się najszybciej w Seattle, z medianą dni na rynku wynoszącą dziewięć dni, a następnie Oakland w Kalifornii i San Jose w Kalifornii.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: