Dług publiczny Hiszpanii osiągnął rekordowy poziom

Dług publiczny Hiszpanii przekroczył w drugim kwartale tego roku nienotowany wcześniej poziom 1,56 bln euro - poinformował bank centralny tego kraju, Banco de Espana.

Zadłużenie

Dyrekcja banku centralnego w przekazanym mediom komunikacie podała, że w roku 2022 nastąpił wzrost długu publicznego o ponad 92,5 mld euro. Z kolei w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku zadłużenie publiczne zwiększyło się o 33,3 mld euro.

W drugim kwartale 2023 roku największą część długu publicznego Hiszpanii stanowiło zadłużenie administracji państwowej. Jej zobowiązania w porównaniu do minionego roku wzrosły o 7,1 proc., do poziomu 1,42 bln euro.

Z szacunków Banco de Espana wynika jednak, że w drugim kwartale tego roku zadłużenie Hiszpanii sięgało 111,2 proc. PKB, czyli spadło w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, gdy wynosiło ono 114,5 proc. PKB. Władze banku centralnego wyjaśniły, że spadek ten jest efektem zwiększonej aktywności gospodarczej w kraju w 2023 roku.

Według prognoz hiszpańskiego rządu w najbliższych miesiącach należy oczekiwać dalszego zmniejszania się długu publicznego w stosunku do PKB i w 2024 roku będzie to 110 proc.

Źródło

Skomentuj artykuł: