ETF ETH ATH? Sytuacja ethereum podobna do bitcoina

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zatwierdziła utworzenie wszystkich 8 funduszy ETF opartych na ethereum, czyli drugiej wśród największych kryptowalut. Handel tymi funduszami, ze względów formalnych, rozpocznie się dopiero za kilka miesięcy, prawdopodobnie w lipcu lub sierpniu. Mimo pozytywnej decyzji kurs kryptowaluty, po 30-proc. wzroście w maju, od wczoraj spadł o 5 proc. - podkreśla Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia Ltd. (Invest.Cinkciarz.pl).

Obecna sytuacja na rynku ethereum bardzo przypomina zachowanie ceny bitcoina w momencie zatwierdzania funduszy ETF. Od pierwszych wzmianek o prawdopodobnym zatwierdzeniu ETF-ów na bitcoina we wrześniu ubiegłego roku cena tej kryptowaluty wzrosła o 160 proc. Był to przełomowy moment dla rynku, który zapoczątkował napływ nowego kapitału. Ilość pieniądza na rynku kryptowalut, mierzona kapitalizacją stablecoinów, odwróciła wtedy swój negatywny trend, choć wciąż pozostaje o 11 proc. poniżej swoich historycznych szczytów.

Podobnie jednak jak dzieje się obecnie w przypadku ethereum, po zatwierdzeniu ETF-ów na bitcoina 11 stycznia kurs tej kryptowaluty doświadczył gwałtownej wyprzedaży, spadając o 18,4 proc. Zdaje się, że jest to potwierdzenie słynnego rynkowego powiedzenia „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”.

Inwestorom wypada zwracać uwagę na mierzalne czynniki, które wpływają na rynki, by nie popadać w emocjonalny roller-coaster. W przypadku funduszy ETF na bitcoin, od dnia pierwszych notowań napłynęło do nich 45,9 miliarda dolarów podczas debiutu oraz kolejne 13,3 miliarda dolarów od tego czasu, co stanowi łącznie 4,3 proc. kapitalizacji bitcoina. Podobny scenariusz jest teraz oczekiwany przez inwestorów ethereum.

Obecnie kursu ethereum zdaje się powielać zachowanie bitcoina w momencie zatwierdzania funduszy ETF. Oznaczałoby to, że wyprzedaż na drugiej co do wielkości kryptowalucie może być kontynuowana w najbliższych tygodniach. Jednak długoterminowo, jeszcze w tym roku, prawdopodobnie zobaczymy nowe All Time High (ATH) na ethereum.

Źródło

Skomentuj artykuł: