Europejski bank o ważności gotówki w gospodarce

Europejski Bank Centralny dość optymistycznie patrzy na obrót gotówkowy, który limitowany jest przez Parlament Europejski. - Gospodarka potrzebuje pewnej puli dostępnej gotówki do właściwego funkcjonowania - tłumaczy EBC.

W środę Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące zwalczania prania pieniędzy. Wśród nich znalazł się limit transakcji gotówkowych w UE do wartości 10 tys. euro.

"Prawo zawiera ogólnounijny limit płatności gotówkowych w wysokości 10 tys. euro, z wyjątkiem płatności dokonywanych między osobami prywatnymi" - czytamy w komunikacie PE. UE miała nawet plany obniżenia limitu do 3000 euro. W wielu krajach UE bowiem obowiązuje już limitowanie wartości transakcji gotówkowych na poziomie niższym niż 10 tys. euro.

Dotychczas transakcje przekraczające 10 tys. euro podlegały kontroli - sprzedawca ma obowiązek sprawdzenia źródeł finansowania oraz raportowania transakcji GIIF.

Polski Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz, zwraca uwagę, że Europejski Bank Centralny dosyć pozytywnie patrzy na obrót gotówkowy.

W stanowisku EBC możemy przeczytać, że gospodarka "potrzebuje pewnej puli dostępnej gotówki do właściwego funkcjonowania", a "pieniądz gotówkowy jest także potrzeby do umożliwienia udziału w życiu społecznym słabszym grupom, np. osobom starszym czy o niskich dochodach".

Wśród innych zalet gotówki, EBC wymienia "swobodę i niezależność", chroni prywatność, służy społecznemu włączeniu, a także pomaga kontrolować wydatki i jest dobrze zabezpieczona.

Jest także rezerwuarem majątku.

"Gotówka to nie tylko instrument płatniczy. Jest także środkiem tezauryzacji, czyli pozwala gromadzić oszczędności bez ryzyka utraty majątku. Przydaje się też przy drobnych podarunkach i płatnościach. Na przykład rodzice mogą dać dziecku niewielką kwotę gotówki na drobne zakupy, albo można wręczyć gotówkę znajomemu, żeby coś kupił w naszym imieniu. Na przykładzie gotówki łatwiej jest też prowadzić edukację finansową dzieci" 

- pisze EBC.

Obowiązujący w Polsce przedsiębiorców limit płatności gotówką wynosi 15 tys. złotych.

 

Źródło

Skomentuj artykuł: