Fundusze unijne: Słowacja idzie polską drogą

Polska i Słowacja są ważnymi beneficjentami funduszy Polityki Spójności, które stanowią silny impuls rozwojowy dla gospodarek obu krajów. Polska jest liderem w wykorzystaniu pieniędzy unijnych i chce się dzielić swoimi doświadczeniami. Słowacka wicepremier ds. planu odbudowy i funduszy europejskich Lívia Vašákova powiedziała, że system wykorzystania funduszy w Polsce jest bardzo efektywny i jej rząd chce się na nim wzorować. 

Polska i Słowacja będą wymieniać się doświadczeniami i dobrymi praktykami w zarządzaniu i wdrażaniu funduszy UE oraz podejmować wspólne inicjatywy w zakresie wykorzystania polityki spójności UE - informuje Gazeta Polska Codziennie. Takie postanowienia zawiera porozumienie o współpracy w obszarze polityki spójności między Polską a Słowacją podpisane przez ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudę oraz ministra inwestycji, rozwoju regionalnego i informatyzacji Republiki Słowackiej Petera Balíka. - Chcemy, aby nasz głos silnie wybrzmiał w toczącej się aktualnie na forum europejskim, debacie nad kształtem polityki spójności UE po 2027 r. – powiedział minister Puda. Chodzi min. o wykorzystanie bardzo dobrych doświadczeń z realizacji programów współpracy transgranicznej. 

Pierwsza umowa o dofinansowanie projektu z Interreg 2021-2027

- W zeszłym roku wspólnie inaugurowaliśmy nową edycję programu INTERREG Polska – Słowacja. INTERREG udowadnia, że jest niezwykle wartościowym narzędziem wspierania współpracy oraz budowania sąsiedzkich relacji – powiedział szef MFiPR. Dodał, że kilka dni temu podpisano pierwszą umowę o dofinansowanie projektu z Interreg 2021-2027. Dzięki temu Stowarzyszenie Euroregion Nysa otrzyma ponad 5,5 mln euro z Programu Współpracy Interreg Polska-Saksonia na działania w zakresie Funduszu Małych Projektów (FMP).
Słowaccy ministrowie odbyli wizytę studyjną na inwestycji przebudowy Dworca Zachodniego w Warszawie, która jest jednym z największych projektów infrastrukturalnych realizowanych obecnie w stolicy. Goście poznali także szczegóły polskich rozwiązań w zakresie inwestycji w sektorze ochrony zdrowia. W ostatnich latach polsko-słowackie spotkania na najwyższym szczeblu (prezydentów/premierów/ministrów) zarówno w formule dwustronnej, jak i wielostronnej odbywają się regularnie. - Cieszymy się także z bardzo dobrych stosunków dwustronnych, jakie utrzymujemy ze Słowacją, regularnych spotkań i konsultacji, dwu- i wielostronnych, także na najwyższym szczeblu – mówił minister Grzegorz Puda o bardzo dobrych relacjach w sferze politycznej ze Słowacją. Podkreślił, że Polska przygotowuje się do swojej Prezydencji w UE w I połowie 2025 r. Zdaniem ministra Pudy efekty i dorobek polsko-słowackiego współdziałania będą mogły zostać skutecznie wykorzystanie podczas Polskiej Prezydencji w Radzie UE.

Słowacja powinna inspirować się polskimi rozwiązaniami


Wg wicepremier ds. planu odbudowy i funduszy europejskich Lívii Vašákovej, wymiana przykładów dobrych praktyk pomoże naszym krajom nie tylko podnieść skuteczność wykorzystywania unijnych funduszy, ale też "pomoże naszym gospodarkom rozwijać ekonomikę całego regionu". Wicepremier na łamach gazety "Dennik N" wskazała kilka dziedzin, w których Słowacja powinna inspirować się polskimi rozwiązaniami i praktyką, to min. łączenie inwestycji ze środków europejskich z środkami krajowymi, dzięki czemu pieniądze europejskie nie wypierają inwestycji krajowych, ale je uzupełniają. Podkreśliła także, że w Polsce koncentruje się na wynikach, a nie na procesach i dodała, że „kluczowi są ludzie (w tym przypadku urzędnicy) i ich rozsądny poziom ryzyka we wdrażaniu projektów” - informuje PAP.
Resort funduszy informuje, że w sierpniu są nowe możliwości wsparcia z Funduszy Europejskich. Oferta obejmuje łącznie 87 konkursów: 28 z programów krajowych, 38 z programów regionalnych,  14 z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz 7 z Krajowego Planu Odbudowy. dane dostępne są na stronie resortu oraz na Portalu Funduszy Europejskich, w zakładce „Zobacz ogłoszenia o naborach wniosków”. W znalezieniu odpowiedniej oferty pomoże także Wyszukiwarka Dotacji. Jeśli ktoś potrzebujesz dodatkowych informacji, może przyjść, zadzwonić lub wysłać maila bezpośrednio do instytucji organizującej konkurs lub Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Pracownicy i konsultanci udzielą bezpłatnych informacji.

Skomentuj artykuł: