Niemal powszechny poranny napój milionów osób stał się ostatnio jeszcze droższy. Cena kawy na międzynarodowych rynkach towarowych osiągnęła najwyższy poziom w historii. Zdaniem analityków w najbliższym czasie sytuacja raczej nie ulegnie poprawie.
We wtorek cena ziaren Arabiki, które stanowią większość światowej produkcji, przekroczyła 3,44 USD za funt (0,45 kg), po wzroście o ponad 80% w tym roku. Tymczasem koszt ziaren Robusta osiągnął nowy szczyt we wrześniu.
Dzieje się tak, ponieważ handlarze kawą spodziewają się, że zbiory drastycznie skurczą się po tym, jak dwaj najwięksi producenci na świecie, Brazylia i Wietnam, zostali dotknięci złą pogodą.
Zdaniem większości analityków jest wysoce prawdopodobne, że niemal wszystkie marki kawy podniosą ceny po nowym roku.
Podczas gdy w ostatnich latach duże palarnie kawy były w stanie wchłonąć podwyżki cen, aby zadowolić klientów i utrzymać udział w rynku, wygląda na to, że to się zmieni.
Włoski gigant kawowy Lavazza deklarował wcześniej, że dołożył wszelkich starań, aby chronić swój udział w rynku i nie przerzucać wyższych kosztów surowców na klientów, ale gwałtownie rosnące ceny kawy w końcu zmusiły go do tego.
Z kolei na listopadowym spotkaniu dla inwestorów jeden z dyrektorów Nestlé powiedział, że branża kawowa stoi w obliczu „trudnych czasów”, przyznając, że jego firma będzie musiała dostosować ceny i rozmiary opakowań.
Ostatni rekord cen kawy został ustanowiony w 1977 roku po tym, jak niezwykłe opady śniegu zdewastowały plantacje w Brazylii. Tymczasem obecnie kraj ten w sierpniu i wrześniu doświadczył najgorszej suszy od 70 lat, a następnie ulewnych deszczy w październiku, co wzbudziło obawy, że kwitnące plony mogą się nie udać.
Nie tylko brazylijskie plantacje kawy, które produkują głównie ziarna Arabiki, ucierpiały z powodu złej pogody. Zapasy robusty również mają się skurczyć po tym, jak plantacje w Wietnamie, największym producencie tej odmiany, również stanęły w obliczu suszy i późniejszych obfitych opadów deszczu.
Kawa jest drugim najczęściej sprzedawanym towarem na świecie pod względem wolumenu, po ropie naftowej, a jej popularność rośnie. Na przykład konsumpcja w Chinach wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatniej dekady.