Ceny ropy i miedzi mocno w dół. To efekt działań Pekinu

Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie zniżkują na początku tygodnia o prawie 1 proc. w reakcji na rozczarowanie niektórych inwestorów brakiem mocniejszego wsparcia dla chińskiej gospodarki, co dałoby rynkom na świecie nowy impuls do zwyżek. Z tego samego powodu spadają o ponad 1 proc. ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku.

Miedź dołuje...

Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana niżej o 0,9 proc. - po 9.707,00 USD za tonę.

Na Comex w Nowym Jorku miedź kosztuje 4,4580 USD za funt, niżej o 0,79 proc.

Inwestorzy z nadziejami czekali na sobotni briefing chińskiego Ministerstwa Finansów licząc, że oficjele ogłoszą nowe środki stymulujące gospodarkę.

Minister finansów Lan Fo'an obiecał wprawdzie większe wsparcie dla sektora nieruchomości, który jest filarem popytu na metale przemysłowe, i dla władz lokalnych, a także wskazówki, że rządowe pożyczki zostaną jeszcze rozszerzone, ale nie podał dokładniejszych informacji o bodźcach monetarnych dla gospodarki Chin.

Inwestorzy i analitycy spodziewali się, że Chiny przeznaczą 2 biliony juanów (283 mld USD) na dodatkowe bodźce fiskalne, aby Pekin mógł wyraźnie wzmocnić drugą co do wielkości gospodarkę na świecie i zwiększyć zaufanie rynkowych graczy.

Największym importerem miedzi na świecie są Chiny. 

... i ropa też

Z tego samego powodu tanieje na giełdach ropa naftowa.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XI kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 74,75 USD, niżej o 1,07 proc.

Brent na ICE na XII jest wyceniana po 78,21 USD za baryłkę, po zniżce o 1,05 proc.

"Na razie słaby popyt na ropę w Chinach zmniejsza obawy rynków o dalszą eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie, co mogłoby potencjalnie wpłynąć na ograniczenie dostaw ropy naftowej z tego regionu"

 - pisze w rynkowej nocie Priyanka Sachdeva, starsza analityczka rynku w DM Phillip Nova Pte.

"Oczekuje się, że ceny ropy mogą w najbliższej perspektywie poruszać się w wąskim przedziale" - dodaje.

Cena ropy Brent wzrosła od początku października o ok. 9 proc., ponieważ perspektywa zaostrzenia konfliktu na Bliskim Wschodzie zagraża wydobyciu i przesyłowi ropy z tego obszaru.

Napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie powodują, że fundusze hedgingowe "uciekają z niedźwiedzich zakładów" na rynku ropy w najszybszym tempie od prawie 8 lat. 

Źródło

Skomentuj artykuł: