Kontrakty w USA wahają się, a indeksy w Europie Zachodniej są w większości na minusie. Inwestorzy analizują ostatnie decyzje banków centralnych na świecie. Rentowności obligacji rynków bazowych idą w górę.
Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,05 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,05 proc., a na Nasdaq idą w dół o 0,05 proc.
Micron zwyżkuje o 3,5 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak spółka podała w raporcie kwartalnym, że skorygowany zysk na akcję wyniósł 48 centów wobec oczekiwanych 47 centów.
Akcje Conagra Brands rosną o 7,5 proc. przed sesją. Spółka podała, że skorygowany zysk na akcję wyniósł 63 centy, o 6 centów przebijając oczekiwania.
Notowania Darden Restaurants idą w dół o 4 proc. w handlu przedsesyjnym - skorygowany zysk na akcję wyniósł 1,12 USD vs konsensus rynkowy na poziomie 1,07 USD.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,3 proc., niemiecki DAX traci 0,44 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,21 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,08 proc.
Akcje szwajcarskiej spółki Clariant drożeją o 2 proc. po sprzedaży biznesu Masterbatches za 1,5 miliarda USD spółce PolyOne.
Data Respons ASA zyskuje 20 proc. po złożeniu oferty przejęcia przez firmę Akka Technologies.
Suedzucker zwyżkuje o 6,5 proc. po podwyższeniu rekomendacji przez analityków M.M. Warburg Investment Research do "kupuj" z "trzymaj".
Kudelski traci 3 proc. - spółka spodziewa się niższego EBITDA w 2019 r. w reakcji na program restrukturyzacji SKIDATA.
Spółka farmaceutyczna Circassia tanieje na giełdzie w Londynie o 12 proc. po rozwiązaniu umowy licencyjnej przez BeyondAir.
Dolar umacnia się o 0,01 proc. wobec koszyka walut do 97,4 pkt.
Eurodolar idzie w dół o 0,01 proc. do 1,1116.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,1 proc. do 109,5.
Kurs funta zniżkuje o 0,02 proc. wobec dolara do 1,308.
Rentowność 10-letnich UST idzie w dół o 3 pb do 1,95 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 3 pb do 2,38 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 30 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: 38 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 2 pb do: -0,21 proc.
Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 0,08 proc. do 60,98 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w dół o 0,01 proc. do 66,16 USD/b.
CZWARTEK POD ZNAKIEM BANKÓW CENTRALNYCH
Bank Anglii (BoE) utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,75 proc. - poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia w czwartek. Decyzja była zgodna z prognozami analityków.
Dwóch z 9 członków BoE - Michael Saunder i Jonatan Haskel - głosowało za obniżką stóp procentowych, ponieważ, jak argumentowali, obniżka kosztów kredytu mogłaby przeciwdziałać oddziaływaniu czynników zagrożenia dla perspektyw gospodarczych Wielkiej Brytanii.
W Szwecji bank centralny podwyższył stopy procentowe o 25 pkt bazowych - Riksbank podwyższył benchmark do 0,00 proc. z minus 0,25 proc. - podał bank w komunikacie.
Bank zapowiadał wcześniej, że spodziewa się podwyżki stóp procentowych w XII 2019 r., a potem braku zmian w polityce pieniężnej przez dłuższy czas.
Bank centralny Norwegii - Norges Bank - utrzymał stopy procentowe bez zmian - podał bank w czwartek w komunikacie.
Główna stopa procentowa wynosi nadal 1,50 proc. To jej najwyższy poziom od prawie 5 lat. Analitycy spodziewali się właśnie takiej decyzji banku.
Bank centralny Japonii (BoJ) utrzymał bez zmian stopy procentowe. Benchmark wynosi -0,1 proc. Bank podał szczegóły na temat programu pożyczek funduszy akcyjnych ETF, którego celem jest poprawa płynności.
Gubernator Banku Japonii Haruhiko Kuroda wskazał, że ujemne stopy procentowe pozostają jako opcja łagodzenia polityki monetarnej, jeśli będzie taka konieczność, ale BoJ zwraca szczególną uwagę na skutki uboczne niskich stóp procentowych dla banków.
Bank centralny Indonezji pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian na poziomie 5 proc.
Bank centralny Tajwanu pozostawił bez zmian stopy procentowe na poziomie 1,375 proc.
NEGOCJACJE USA-CHINY
Rzecznik chińskiego ministerstwa handlu Gao Feng oświadczył na czwartkowym briefingu w Pekinie, że urzędnicy z obu krajów są ze sobą w kontakcie w sprawie podpisania umowy. Gao podał, że po podpisaniu porozumienia, jego tekst zostanie udostępniony opinii publicznej.
Rząd w Pekinie ogłosił również nową listę amerykańskich towarów, które mają być wyłączone z ceł. W zestawieniu opublikowanym na stronie internetowej ministerstwa finansów ChRL znalazło się sześć rodzajów produktów chemicznych, w tym olej mineralny, wosk parafinowy klasy spożywczej, polietylen o wysokiej gęstości, liniowy polietylen o niskiej gęstości i polipropylen. Wyłączenie będzie obowiązywać do 26 grudnia 2020 r.
„Dzięki chińskim zakupom wróciliśmy do miejsca, w którym byliśmy, zanim wszystko się zaczęło. Musimy sobie teraz zadać pytanie – co zyskaliśmy? Czy warto było maglować gospodarkę światową dla tych efektów?”
– powiedział Maurice Obstfeld, były główny ekonomista MFW.