Fitch podtrzymuje prognozę wzrostu PKB Polski. Inflacja ma być zbliżona do założeń NBP

Agencja ratingowa Fitch podtrzymała prognozy wzrostu PKB Polski na 2020 i 2021 r. na poziomie 3,3 proc. i 2,9 proc., podwyższając prognozę na 2019 r. do 4,3 proc. z 4,1 proc. - wynika z raportu agencji z 5 grudnia. Analitycy Fitch spodziewają się stabilizacji inflacji w okolicach 2,5-proc. od II poł. 2020 r.

"Pomimo pro-wzrostowych skutków polityki fiskalnej rządu, konsumpcja gospodarstw domowych wydaje się zwalniać, gdyż wykazują one większą ostrożność w obliczu spowolnienia w otoczeniu. Spodziewamy się, że konsumpcja przyspieszy w 2020 r., przy stabilnym wzroście płac, ciasnym rynku pracy i 15-proc. podwyżkach płacy minimalnej w 2020 i 2021 r. Wypłaty niektórych rozszerzonych świadczeń socjalnych (zwłaszcza Rodzina 500+) rozpoczęły się dopiero w III kw. 2019 r. i ich wpływ na konsumpcję stanie się bardziej zauważalny dopiero w nadchodzących kwartałach" - napisano w raporcie.

Agencja wskazała na "dramatyczne" spowolnienie dynamiki inwestycji w III kw. (do 4,7 proc. rdr z 9,1 proc.), zarówno prywatnych, jak i publicznych.

"Na inwestycje publiczne, zwłaszcza na poziomie samorządowym, prawdopodobnie wpłynie utrata przychodów z uwagi na cięcie stawki PIT (...). Kontrybucja eksportu netto wspierała wzrost w III kw., jednak wkład tej kategorii do wzrostu pozostanie niski w 2020 r., w obliczu szerszego spowolnienia na rynkach eksportowych" 

napisano.

Agencja prognozuje, że inflacja pozostanie od połowy 2020 r. do 2021 zbliżona do celu inflacyjnego NBP na poziomie 2,5 proc. pomimo utrzymywania się presji ze strony stymulacji fiskalnej i ciasnego rynku pracy.

Do końca 2021 r. Fitch nie spodziewa się zmian stóp procentowych w Polsce, biorąc pod uwagę zasadniczo zakotwiczone oczekiwania inflacyjne i stabilny kurs złotego.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski wg Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Żadna z agencji ratingowych nie opublikowała jeszcze kalendarza przeglądów oceny kredytowej Polski na 2020 r.

Źródło

Skomentuj artykuł: