Indeksy w USA rosną, podobnie jak notowania w Europie. Inwestorzy są optymistyczni co do możliwości zawarcia umowy handlowej USA-Chiny po ostatnim komentarzu ze strony prezydenta USA. Obligacje rynków bazowych osłabiają się, a dolar się umacnia.
Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,05 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,01 proc., a na Nasdaq idą w górę o 0,06 proc.
Po nowych informacjach nt. negocjacji USA-Chiny akcje Caterpillar rosną o 2 proc., a Micron o 3 proc.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,01 proc., niemiecki DAX rośnie 0,06 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,02 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,52 proc.
Kurs akcji spółki Dürr rośnie o 8,5 proc., po podwyższeniu rekomendacji przez analityków HSBC dla walorów firmy do "kupuj" z "trzymaj".
14,5 proc. traci spółka Kvaerner. Firma prognozuje niższe przychody w 2020 r.
Dolar umacnia się o 0,22 proc. wobec koszyka walut do 97,33 pkt.
Eurodolar idzie w górę o 0,28 proc. do 1,1122.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,06 proc. do 108,64.
Kurs funta zniżkuje o 0,07 proc. wobec dolara do 1,3163.
Rentowność 10-letnich UST idzie w górę o 9 pb do 1,88 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 8 pb do 2,3 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 22 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: 29 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 4 pb do: -0,28 proc.
Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 1,53 proc. do 59,61 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 1,5 proc. do 64,7 USD/b.
NEGOCJACJE USA-CHINY
Prezydent USA Donald Trump napisał w czwartek na Twitterze, że USA "są BARDZO blisko" podpisania wstępnej umowy handlowej z Chinami.
Media podały, że amerykańscy negocjatorzy oferują anulowanie nowych taryf na chińskie towary i zmniejszenie istniejących opłat od chińskich towarów nawet o 50 proc. za import amerykańskich towarów o wartości 360 miliardów dolarów. W raporcie dodano, że pierwotne taryfy zostaną nałożone, jeśli Chiny nie dotrzymają umowy.
Inwestorzy czekają na informacje, czy USA podniosą od 15 grudnia cła na chińskie towary importowane do Stanów, o wartości 160 miliardów dolarów.
Agencja Reutera podała w czwartek, że prezydent USA Donald Trump zamierza odbyć naradę z najważniejszymi negocjatorami handlowymi USA ws. możliwości podniesienia ceł w niedzielę.
"Zespoły negocjacyjne ds. handlu obu stron utrzymują ścisłą komunikację” - powiedział dziennikarzom podczas briefingu prasowego Gao Feng, rzecznik chińskiego Ministerstwa Handlu.
Gao odmówił komentarza w sprawie ewentualnego odwetu za kolejną partię karnych ceł na chiński eksport, którą Waszyngton zapowiedział na 15 grudnia.
Derek Scissors, badacz ds. Chin z American Enterprise Institute, który konsultuje się z niektórymi urzędnikami Białego Domu uważa, iż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest opóźnienie wprowadzenia ceł o dziewięćdziesiąt dni.
W Pekinie obradowali członkowie Biura Politycznego Partii Komunistycznej Chin, ministrowie, gubernatorzy prowincji i bankierzy w ramach corocznej Centralnej Konferencji Pracy Gospodarczej. Po posiedzeniu podano, że rząd zwiększy efektywność polityki fiskalnej w 2020 r., a polityka monetarna pozostanie "ostrożna".
CZWARTEK POD ZNAKIEM BANKÓW CENTRALNYCH
Europejski Bank Centralny pozostawił podstawowe stopy procentowe bez zmian.
EBC podał, że koszty kredytu pozostaną na obecnych lub niższych poziomach do czasu zbliżenia się inflacji w okolice celu.
"Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki Rada nie stwierdzi, że perspektywy inflacji w horyzoncie czasowym jej projekcji zdecydowanie zbliżają się do poziomu, który jest wystarczająco blisko, ale poniżej 2 proc. oraz że zbliżenie to konsekwentnie odzwierciedla się w dynamice inflacji bazowej" - napisano.
EBC podał, że zamierza kontynuować program QE do czasu aż postanowi podnieść stopy procentowe.
"Istnieją pewne wstępne oznaki stabilizacji spowolnienia wzrostu i niewielkiego wzrostu inflacji bazowej zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami" - powiedziała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu banku.
"Bilans ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB w strefy euro, związany z czynnikami geopolitycznymi, rosnącym protekcjonizmem i słabymi punktami rynków wschodzących, wciąż jest przechylony na stronę negatywną, lecz mniej wyraźnie niż wcześniej" - dodała.
Bank Centralny Turcji (CTB) obniżył benchmarkową stopę repo o 200 pb do 12 proc. - poinformował bank w komunikacie. Rynek spodziewał się obniżki o 150 pb.
To czwarta z rzędu obniżka kosztów kredytu przez CTB - wcześniej obniżono stopy proc. o: 325, 425 i 250 pb odpowiednio.
Swoją decyzję w sprawie polityki monetarnej przedstawił za to bank centralny Szwajcarii (SNB). Bank utrzymał stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa polityki monetarnej SNB i stopa depozytowa wynosi minus 0,75 proc.
W środę amerykańska Rezerwa Federalna pozostawiła bez zmian główną stopę procentową w przedziale 1,50-1,75 proc. A z kolei brazylijski bank centralny obniżył główną stopę procentową o 50 pb do 4,5 proc.
TRWAJĄ WYBORY PARLAMENTARNE W WIELKIEJ BRYTANII
Przedterminowe wybory do Izby Gmin rozpoczęły się w czwartek rano w Wielkiej Brytanii. Od ich wyniku zależy nie tylko, kto będzie rządził Zjednoczonym Królestwem przez najbliższe pięć lat, ale także czy i kiedy Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej.
Według ostatnich sondaży przed czwartkowymi wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii rządząca Partia Konserwatywna ma od pięciu do 12 punktów proc. przewagi nad opozycyjną Partią Pracy.
W środę, która była ostatnim dniem kampanii wyborczej, swoje sondaże opublikowało sześć firm prowadzących badania opinii publicznej. Konserwatyści otrzymali w nich poparcie od 41 proc. (Savanta ComRes i BMG) do 45 proc. (Opinium i Deltapoll), zaś Partia Pracy od 32 proc. (BMG i Kantar) do 36 proc. (Savanta ComRes).
Głosowanie zakończy się o godz. 23.00 polskiego czasu - po zamknięciu lokali będą wyniki tzw. exit poll. Wyniki w większości okręgów powinny być ogłoszone w nocy z czwartku na piątek.