Futures w USA wahają się, a indeksy w Europie spadają. Kurs GBP osłabia się - wśród inwestorów ponownie pojawiły się obawy o brexit bez umowy, po ostatnich wypowiedziach premiera Borisa Johnsona. Ceny ropy idą w górę.
Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,01 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,08 proc., a na Nasdaq idą w górę o 0,02 proc.
Akcje Boeinga zniżkują o 1,5 proc. przed sesją. Amerykański koncern lotniczy ogłosił w poniedziałek decyzję o wstrzymaniu od stycznia 2020 roku produkcji samolotów 737 Max - poinformowała agencja Reuters, powołując się na źródła. To efekt uziemienia tego typu maszyn po dwóch katastrofach, w których zginęło łącznie 346 osób.
Władze Boeinga podjęły decyzję o wstrzymaniu produkcji samolotów 737 Max po dwudniowym spotkaniu w Chicago w związku z informacjami z Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA), która w ubiegłym tygodniu dała wyraźnie do zrozumienia, że koncern nie może liczyć na szybkie dopuszczenie do eksploatacji tego typu maszyn.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,5 proc., niemiecki DAX traci 0,68 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,3 proc., a brytyjski FTSE 100 spada o 0,12 proc.
Tracą brytyjskie spółki - banki Lloyds Banking Group i Virgin Money tracą 4,5 proc., Royal Bank of Scotland 4 proc., a Barclays 3 proc. W dół idą także brytyjskich spółek sektora nieruchomości - Hammerson traci 5 proc., a British Land 3,5 proc.
O rekordowe 26,5 proc. tanieją akcje spółki NMC Health - główny analityk inwestycyjny Muddy Waters Capital LLC podał, że firma zmniejsza zaangażowanie w akcje NMC ze względu na obawy dotyczące sprawozdań finansowych tej spółki.
Akcje Unilever spadają o 6 proc., najmocniej od lutego 2017 r., po prognozach dotyczących sprzedaży, która ma być w 2019 r. nieco poniżej celu.
Aurubis tanieje na giełdzie we Frankfurcie o 1,5 proc. po obniżeniu rekomendacji dla akcji spółki DZ Bank do "trzymaj" z "kupuj".
Dolar umacnia się o 0,1 proc. wobec koszyka walut do 97,11 pkt.
Eurodolar idzie w górę o 0,18 proc. do 1,1163.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,04 proc. do 109,6.
Kurs funta zniżkuje o 1 proc. wobec dolara do 1,3192.
Rentowność 10-letnich UST idzie w spada o 1 pb do 1,86 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich spada o 1 pb do 2,28 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 23 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: 28 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb do: -0,29 proc.
Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 0,3 proc. do 60,4 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 0,34 proc. do 65,56 USD/b.
WRACA GROŹBA BREXITU BEZ UMOWY
Brytyjski rząd planuje zmienić projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z UE, która ma być poddana pod pierwsze głosowanie w Izbie Gmin w piątek tak, aby formalnie wykluczyć możliwość przedłużenia okresu przejściowego w celu wynegocjowania umowy handlowej z UE - podała w poniedziałek wieczorem stacja ITV.
Johnson chce podpisać umowę handlową z Unia do końca 2020 r., czyli do czas zakończenia obowiązywania okresu przejściowego. Johnson chciałby z UE podpisać umowę podobną do tej, która Wspólnota zawarła z Kanadą.
Przedstawiciele UE ostrzegli, że taka ewentualność jest wysoce trudna do zrealizowania, ponieważ umowa UE z Kanadą była negocjowana przez siedem lat.
Sabine Weyand, dyrektorka generalna ds. handlu w Komisji Europejskiej, powiedziała we wtorek, że życzenia Johnsona, aby nie przedłużać okresu przejściowego, wymagałoby od UE przygotowania się na potencjalną „skrajny scenariusz”, jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia handlowego.
Okres przejściowy został ustalony jako czas na dostosowanie się obu stron do sytuacji po brexicie, a zwłaszcza ten okres jest postrzegany jako czas na wynegocjowanie porozumienia handlowego.
W okresie przejściowym, po ratyfikowaniu przez obie strony porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, unijne przepisy będą nadal obowiązywać w Zjednoczonym Królestwie, tak w każdym państwie członkowskim, ale Londyn nie byłby już reprezentowany w organach decyzyjnych UE. Obecnie okres przejściowy może zostać przedłużony o maksymalnie dwa lata, jeśli obie strony wyrażą na to zgodę.
"Zaskoczył nas fakt, że Johnson wydał taką deklarację dobrowolnie, bez nacisków ze strony eurosceptycznej frakcji” – powiedział Malcolm Barr, ekonomista JPMorgan. Barr wyznaczył prawdopodobieństwo brexitu bez umowy na 25 proc., które określił jako „bardzo wysokie".
Brytyjski sektor finansowy jest w stanie wytrzymać duże wstrząsy i zakłócenia, czy to spowodowane chaotycznym brexitem, czy też pogorszeniem się sytuacji w czasie globalnych wojen handlowych - poinformował w poniedziałek Bank Anglii.
NEGOCJACJE USA-CHINY
Doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow powiedział w poniedziałek, że zawarta w zeszłym tygodniu wstępna umowa między Waszyngtonem a Pekinem podwoi amerykański eksport do Chin. Podkreślił, że umowa jest już „całkowicie sfinalizowana”.
Dyrektorka wykonawcza Asian Trade Center Deborah Elms wskazywała, że wielkość zakupów produktów rolnych z USA, których mają dokonać Chiny jest „szalona”. Elms podała, że Chińczycy są „bardzo ostrożni”, mówiąc, że będą kupować zgodnie z warunkami rynkowymi i ograniczeniami Światowej Organizacji Handlu.
"Zwiększanie skali zakupów tak szybko - będzie problematyczne. Mamy tutaj wielką czerwoną flagę – jeśli pojawią się przeszkody dla zrealizowania celu, to nie zostanie on osiągnięty” – powiedziała Elms.
NEGOCJACJE USA-MEKSYK-KANADA
Podczas zwołanego na prośbę strony meksykańskiej spotkania w Waszyngtonie, negocjatorzy Meksyku i Stanów Zjednoczonych usunęli w poniedziałek „ostatnią przeszkodę” na drodze do ratyfikacji układu o wolnym handlu pomiędzy USA, Meksykiem i Kanadą (USMCA).
Obiekcje strony meksykańskiej wzbudził warunek dodany przez stronę amerykańską w wersji układu USMCA przedstawionej do ratyfikacji przez Demokratów w Izbie Reprezentantów. Układ USMCA został podpisany w mieście Meksyk 11 grudnia.