Niemcy: Strajki w popularnych dyskontach

Na krótko przed Wielkanocą związek zawodowy Verdi wezwał pracowników handlu do strajków ostrzegawczych w czwartek. Akcja ma objąć w szczególności sieci marketów Lidl i Kaufland - pisze portal tagesschau.

Według rzecznika Verdi strajki zostały ogłoszone w całych Niemczech w kilkuset zakładach grupy Schwarz, do której należą obie sieci, jednak strajki ostrzegawcze mogą się odbyć również w innych firmach. W poprzednich tygodniach protestowali już pracownicy supermarketów Edeka i Rewe.

Do tej pory akcja protestacyjna sporadycznie powodowała pustki na półkach, ale w większości przypadków nie dochodziło do zamykania sklepów. Steven Haarke, szef ds. negocjacji zbiorowych w niemieckim stowarzyszeniu handlu (HDE), nie spodziewa się, by strajk miał znaczący wpływ na klientów. 

"Firmy handlowe udowodniły w ostatnich miesiącach, że dobrze radzą sobie ze strajkami" - powiedział. Branża dobrze przygotowała się do Świąt Wielkanocnych i już przed Bożym Narodzeniem udowodniła, że potrafi sobie poradzić ze strajkami - dodał.

Czwartek przed długim weekendem wielkanocnym jest to dzień szczególnie ważny dla sprzedawców detalicznych - pisze tagesschau. HDE spodziewa się sprzedaży na poziomie 2,2 mld euro w całym okresie wielkanocnym.

Negocjacje zbiorowe dla około 5 mln pracowników handlu detalicznego od miesięcy nie przyniosły postępów. Nawet liczne strajki ostrzegawcze nie były w stanie zmienić tej patowej sytuacji. Verdi domaga się m.in. podwyższenia wynagrodzeń o co najmniej 2,5 euro za godzinę.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: