Vance w Indiach. "Postęp w negocjacjach"

Wiceprezydent USA J.D. Vance i premier Indii Narendra Modi z zadowoleniem przyjęli postęp w negocjacjach dotyczących umowy handlowej między oboma krajami – podało biuro szefa indyjskiego rządu. Vance rozpoczął czterodniową wizytę państwową obejmującą Delhi, Agrę i Dżajpur.

Według komunikatu biura Modiego, rozmowa polityków obejmowała tematy zacieśnienie współpracy w dziedzinie energetyki, obrony i technologii strategicznych. Podczas potkania omówiono także "kwestie regionalne i globalne" oraz wezwano do dialogu i dyplomacji, ale – jak zauważyła agencja Reuters – w oświadczeniu nie wymieniono żadnego z konfliktów, które obecnie toczą się na świecie.

"Premier przekazał także serdeczne pozdrowienia prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi i powiedział, że nie może się doczekać jego wizyty w Indiach w tym roku" – czytamy w komunikacie strony indyjskiej. Przewiduje się, że Trump najprawdopodobniej weźmie udział w szczycie grupy Quad, którego gospodarzem będą Indie. W wydarzeniu, którego data nie została jeszcze ogłoszona, wezmą też udział przywódcy Australii i Japonii.

J.D. Vance przybył do stolicy Indii, Delhi, w poniedziałek, wraz z żoną i trojgiem dzieci. Małżonka polityka Usha Vance ma indyjskie pochodzenie, jej rodzice wyemigrowali do USA ze stanu Andhra Pradeś, znajdującego się na południu Indii.

Jak zauważył "Times of India", jest to pierwsza wizyta wiceprezydenta USA w Indiach od ponad dekady, ostatnia - to wizyta Joe Bidena w 2013 roku.

Tuż po przybyciu do Delhi rodzina Vance'ów odwiedziła hinduistyczny kompleks świątynny Akshardham, w pobliżu rzeki Jamuny. We wtorek wiceprezydent USA uda się do Dżajpuru, stolicy Radżastanu. Tego dnia ma zobaczyć m.in. fort Amber, czyli XVI-wieczny kompleks pałacowy i obronny. Następnego dnia wczesnym porankiem Vance uda się do Agry, gdzie zwiedzi mauzoleum Tadź Mahal, by popołudniu wrócić do Dżajpuru na zaplanowaną wizytę w Pałacu Miejskim. Czterodniowa podróż zakończy się w czwartek rano.

Wizyta Vanca odbywa się w czasie napięć handlowych po ogłoszeniu przez Trumpa podniesienia ceł na towary. Jak przypomina stacja BBC, Trump wielokrotnie określał Indie mianem kraju "nadużywającego polityki celnej" i "króla ceł". Prezydent USA zapowiedział wprowadzenie ceł na indyjskie towary w wysokości 27 proc., po czym 9 kwietnia tymczasowo je wstrzymał. W tym czasie Indie obniżyły taryfy celne na niektóre amerykańskie towary i spodziewane są dalsze obniżki, ponieważ bilans handlowy wypada na korzyść Delhi - nadwyżka handlowa wynosi 45,7 mld dolarów.

Według BBC, USA są jednym z największych partnerów handlowych Indii - wartość dwustronnej wymiany handlowej sięga 190 mld dolarów.

Premier Modi był jednym z pierwszych przywódców, który spotkał się z Trumpem po jego inauguracji na prezydenta. Przywódcy podczas rozmów w Waszyngtonie w połowie lutego br. wyznaczyli sobie cel zwiększenia dwustronnej wymiany handlowej do 500 mld dolarów.

Źródło