Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną po osiągnięciu ważnego dla globalnych rynków porozumienia handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską przed zbliżającym się terminem 1 sierpnia - informują maklerzy. Europejscy liderzy komentują niedzielne ustalenia między Brukselą a Waszyngtonem.
USA i Unia Europejska ogłosiły zawarcie porozumienia taryfowego, co na razie osłabia obawy inwestorów dotyczące groźnej dla gospodarki wojny handlowej.
Umowa nakłada 15 proc. cło na większość europejskich towarów wysyłanych do USA, a także zakupy broni i energii ze Stanów Zjednoczonych.
Donald Trump powiedział, że umowa nakłada 15-procentowe cło na większość europejskich towarów wysyłanych do USA, wobec 30-procentowego cła, którym groził wcześniej największemu partnerowi handlowemu Stanów Zjednoczonych.
Amerykański przywódca poinformował też, że Unia Europejska zakupi amerykański sprzęt wojskowy wart setki miliardów USD, ale nie podał konkretnej kwoty.
Donald Trump powiedział również, że Unia Europejska zgodziła się zakupić amerykańską energię za 750 mld USD i zainwestować w USA dodatkowe 600 mld USD ponad obecny poziom.
Dodał też, że umowa między UE a USA w kwestii stali i aluminium pozostaje niezmieniona.
Trump stwierdził, że porozumienie handlowe „będzie doskonałe” dla rynku motoryzacyjnego oraz będzie miało duży wpływ na rolnictwo.
W opinii prezydenta Trumpa, to największa umowa w historii USA zawarta z UE.
Ropa delikatnie w górę
Analitycy przypominają, że polityka handlowa Donalda Trumpa i groźby działań odwetowych ze strony krajów objętych amerykańskimi cłami wzbudziły obawy na rynkach o perspektywy globalnego wzrostu gospodarczego, co negatywnie odbiło się m.in. na rynkach ropy naftowej i innych surowców.
W poniedziałek zbiera się Komitet OPEC+, który oceni sytuację na światowych rynkach ropy przed niedzielnym spotkaniem - wideokonferencją (3 sierpnia), na którym kraje sojuszu podejmą decyzję w sprawie swojej polityki produkcyjnej na wrzesień. Oczekuje się, że kartel i jego sojusznicy kolejny raz podwyższą limit dostaw ropy.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 65,56 USD, wyżej o 0,61 proc.
Brent na ICE na IX jest wyceniana po 68,91 USD za baryłkę, po zwyżce o 0,69 proc.
Jak europejscy przywódcy komentują zawartą umowę?
- Zarys umowy handlowej zawartej między przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen a prezydentem USA Donaldem Trumpem jest dobry i pozwala zapobiec wojnie celnej, która byłaby szkodliwa dla sektora motoryzacyjnego - skomentował w niedzielę kanclerz Niemiec Friedrich Merz porozumienie między UE a USA.
Rząd Włoch oświadczył w niedzielę wieczorem, że dzięki zawarciu porozumienia w sprawie ceł udało się uniknąć „frontalnego starcia” między Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską.
„Włoski rząd będzie dalej dążył do celu, jakim jest utrzymanie mocnej jedności Zachodu, ze świadomością, że każdy podział osłabiłby wszystkich w obliczu globalnych wyzwań” - głosi wspólne oświadczenie.
Minister ds. europejskich w MSZ Francij Benjamin Haddad ocenił w poniedziałek, że porozumienie w sprawie ceł między Unią Europejską a USA oznacza „tymczasową stabilność”, ale pozostaje „nieproporcjonalne”. Ocenił, że należy „walczyć o poszukiwanie równowagi handlowej z USA”.