49 firm chce kooperacji ze zbrojeniówką

Polscy innowatorzy chcą współpracować z sektorem obronnym – także dla zwiększenia bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej na Bałtyku. Aż 49 firm zgłosiło się do pilotażowej edycji programu organizowanego przez PFR we współpracy z MON.

Tym samym zakończył się nabór do pierwszej, pilotażowej edycji programu rozwoju technologii podwójnego zastosowania IDA. To program, który ma na celu akcelerację projektów – zarówno firm technologicznych, start-upów, spin-offów jak i dojrzałych spółek, w celu wykorzystania ich innowacyjnych projektów tworzonych na potrzeby rynku cywilnego dla użytku w sektorze obronnym. Program tworzony jest we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, PGZ Stocznią Wojenną i Krakowskim Parkiem Technologicznym.

To drugi program skierowany do sektora obronnego współtworzony przez PFR – po organizowanym przez NATO akceleratorze DIANA Polski Fundusz Rozwoju we współpracy z MON zdecydował się na rozpoczęcie kolejnego, skierowanego wyłącznie do polskich podmiotów, akceleratora.

- Sukces rekrutacji do akceleratora DIANA NATO, do którego podmioty zarejestrowane w Polsce zgłosiły największą liczbę rozwiązań spośród państw UE, to wyraźny sygnał, że polskie firmy technologiczne szukają możliwości współpracy z branżą obronną – ocenia Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR SA. 

W pilotaż, poza MON zaangażowała się także Polska Grupa Zbrojeniowa – której spółka, PGZ Stocznia Wojenna postawiła przed innowatorami wyzwania związane z obszarem bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej na Bałtyku, poszukując m.in. rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa komunikacji, monitoringu akwenów morskich i autonomicznych pojazdów pływających. 

Za merytoryczną część programu odpowiada Krakowski Park Technologiczny.

Do programu DIANA NATO zgłosiło się ponad 70 podmiotów z Polski. Pilotażowa edycja polskiego programu, mimo mniejszego zakresu wyzwań i czasu trwania, zebrała aż 49 zgłoszeń. Do programu zakwalifikowano, ze względu na bardzo duży potencjał rozwoju i współpracy, aż 15 podmiotów (przed jego rozpoczęciem szacowaliśmy, że w programie weźmie udział 10) – wśród nich znajdują się zarówno zespoły badawcze, start-upy, jak i doświadczone już spółki. W połowie listopada odbędzie się stacjonarny, trzydniowy bootcamp w Gdańsku.

- Bootcamp realizowany wspólnie przez PFR, PGZ i MON to okazja do poznania rozwiązań cywilnych, które mają potencjał do zastosowań wojskowych. Ta nowa forma współpracy, angażująca również tradycyjny przemysł obronny pozwoli na szybką implementację innowacyjnych rozwiązań w sektorze obronnym

mówi gen. Marcin Górka, dyr. Departamentu Innowacji w MON.
Źródło

Skomentuj artykuł: