Audyty okazały się pozytywne dla projektu polskiego samochodu elektrycznego Izera - poinformował portal Wirtualna Polska. Decyzja ws. przyszłości tej inwestycji ma zapaść w ciągu najbliższych tygodni i niewykluczone, że podejmie ją sam Donald Tusk.
10 maja samorząd Jaworzna poinformował, że prezydent tego miasta wydał spółce EMP pozwolenie na budowę zakładu produkcyjnego samochodów elektrycznych marki Izera. Dotyczy ono pierwszego zakładanego etapu, zapewniającego zdolności produkcyjne 150 tys. samochodów rocznie. Spółka poinformowała też o zakończeniu jej audytów i przekazaniu wyników nadzorowi właścicielskiemu.
Po zmianie rządu większościowy właściciel EMP, czyli Skarb Państwa, sygnalizował analizy przedsięwzięcia. Zgodnie z planami rządu nadzór nad EMP ma sprawować Ministerstwo Aktywów Państwowych. 1 marca br. ówczesny szef tego resortu Borys Budka, pytany o przyszłość projektu Izery, deklarował starania o „uratowanie terenów w Jaworznie dla dużej inwestycji, w nowym modelu biznesowym”. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz informowała następnie, że kwestia wsparcia z KPO dla projektu Izera MFiPR czeka na ostateczne decyzje MAP. Sygnalizowała zgodę KE, aby ten lub inny projekt z obszaru bezemisyjnych środków transportu otrzymał pożyczkę, a nie grant z KPO.
Portal Wirtualna Polska przekazał, że audyt techniczny i komercyjny-technologiczny okazały się pozytywne dla projektu i samej spółki. Audytorzy jedyną wątpliwość wyrazili wobec terminów, które już dziś są bardzo napięte i zakładają start produkcji w roku 2026.
Portal otrzymał zapewnienie, że w ciągu najbliższych 2-3 tygodni ma zapaść decyzja dotycząca przyszłości Izery i decydentem może być sam premier.
Kilka dni temu na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz potwierdziła, że środki na fabrykę Izery pozostały w przyjętej przez rząd rewizji KPO - w jego części dłużnej. Mówiła też, że jeżeli inwestycja w produkowany w Polsce częściowo z polskimi technologiami samochód elektryczny okaże się możliwa do realizacji i opłacalna, jego zakup będzie mógł być wspierany dopłatami z KPO.