CPK na liście kluczowych inwestycji transportowych w Unii Europejskiej

Europarlamentarna Komisja Transportu i Turystyki (TRAN) zaaprobowała wczoraj porozumienie ws. zaktualizowanych wytycznych dla transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Na liście kluczowych inwestycji znalazł się projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Przed nami jeszcze głosowanie na sesji plenarnej, ale już możemy powiedzieć, że #TakDlaCPK będzie słychać także w Strasburgu - napisał w mediach społecznościowych europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Kosma Złotowski.

Komisja zatwierdziła w środę wypracowane w grudniu 2023 r. porozumienie między PE a Radą Europejską dotyczące aktualizacji unijnego planu sieci transportowych (TEN-T). - Obecne projekty TEN-T obejmują Rail Baltica, łączącą Helsinki i Warszawę, tunel Brenner łączący Austrię i Włochy czy linię kolei dużych prędkości Lizbona-Madryt - informuje Parlament Europejski.

Przekazano, że w negocjacjach położony większy nacisk na "transport intermodalny realizowany głównie koleją, śródlądowymi drogami wodnymi lub żeglugą morską bliskiego zasięgu". Zgodnie z przyjętym porozumieniem, kraje członkowskie UE zobowiązały się to realizacji głównych projektów infrastruktury transportowej w sieci bazowej TEN-T (core) do 2030 r. i w sieci kompleksowej do roku 2050.

Porozumienie będzie w kwietniu głosowane na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego.

Obok wspomnianych inwestycji jak Rail Baltica czy kolej Madryt-Lizbona, na liście znalazł się również Centralny Port Komunikacyjny jako projekt sieci "bazowej rozszerzonej" - "extended core" - zarówno względem portu lotniczego, jak i sieci kolejowej.

- Już możemy powiedzieć, że #TakDlaCPK będzie słychać także w Strasburgu - napisał w mediach społecznościowych europoseł PiS Kosma Złotowski.

Konrad Majszyk, rzecznik prasowy spółki CPK, ocenił w mediach społecznościowych, że uwzględnienie inwestycji na liście "dla komercyjnego lotniska ma neutralne znaczenie", a "dofinansowanie z UE dotyczy inwestycji kolejowych".
 

Przyjęcie w komisji porozumienia odnotował w mediach społecznościowych także Damian Syjczak, doradca eurodeputowanego Bogusława Liberadzkiego z Lewicy.

- Nowe wytyczne dotyczące rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) są kluczowym działaniem w ramach Europejskiego Zielonego Ładu oraz strategii na rzecz zrównoważonej i inteligentnej mobilności - wskazał.

W jednym z kolejnych wpisów zauważał, że "do sieci bazowej TEN-T wpisano również ważne dla Polski szlaki kolejowe, jak Rail Baltica czy węzeł drogowo-kolejowy, który może być w przyszłości elementem wzbudzającego tyle emocji CPK".

 

Źródło

Skomentuj artykuł: