Ile obligacji kupili w marcu Polacy

W marcu Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 5 mld 204 mln zł - poinformował resort w piątkowym komunikacie. Najchętniej kupowanymi instrumentami były obligacje 3-letnie, na które nabywcy indywidualni przeznaczyli ok. 2,3 mld zł.

Ministerstwo podało, że w marcu sprzedało obligacje 3-miesięczne za 97,8 mln zł, 1-roczne za 935,5 mln zł, 2-letnie warte 268,1 mln zł, 3-letnie o wartości 2 mld 274,4 mln zł, 4-letnie za 1 mld 211,1 mln zł oraz 10-letnie za 354,4 mln zł. "W marcu sprzedaliśmy obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 5.204 mln zł" - podsumował resort.

Najchętniej kupowanymi instrumentami były obligacje 3-letnie; nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup 2 mld 274,4 mln zł (44-proc. udział w strukturze sprzedaży) - wynika z informacji MF. Dodano, że zainteresowaniem cieszyły się również obligacje 4-letnie (23 proc. udziału) i 1-roczne (18 proc.). W dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje 10-letnie (7 proc.) i 2-letnie (5 proc.) oraz 3-miesięczne (2 proc.).

Na zakup obligacji rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 800+ klienci przeznaczyli 63 mln zł. Resort przypomniał, że papiery te kierowane są tylko do osób, otrzymujących świadczenie w ramach programu Rodzina 800+, które chcą oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci. "Beneficjenci programu mogą nabywać ten rodzaj obligacji do wysokości kwoty przyznanego świadczenia wychowawczego. Obligacje rodzinne są dostępne w ciągłej sprzedaży, zatem ich zakupu można dokonać w dowolnym momencie" - wskazało MF.

"Oferujemy instrumenty z oprocentowaniem stałym oraz zmiennym: ustalanym na podstawie stopy referencyjnej NBP lub indeksowanym do inflacji"

 - zwrócił uwagę wiceminister finansów Jurand Drop, cytowany w komunikacie. Dodał, że od początku roku nabywcy indywidualni przeznaczyli na zakup obligacji ponad 15,5 mld zł, a średnia sprzedaż miesięcznie przekroczyła 5 mld zł.

MF przypomniało, że wszystkie rodzaje obligacji można kupić w oddziałach PKO Banku Polskiego i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego oraz w sieci punktów sprzedaży obligacji Banku Polska Kasa Opieki S.A. Obligacje są również dostępne przez internet w serwisach www.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe i aplikacji mobilnej PeoPay.

Resort radzi też, jak założyć Konto IKE-Obligacje oraz Konto IKZE-Obligacje - można je otworzyć w dowolnym oddziale PKO Banku Polskiego lub POK Biura Maklerskiego PKO BP. "Można również uzyskać dostęp zdalny do swojego Konta IKE- i IKZE-Obligacje na warunkach określonych w +Regulaminie korzystania z dostępu do Rachunku Rejestrowego w zakresie obligacji skarbowych za pośrednictwem telefonu lub Internetu+" - podał resort. 

Źródło

Skomentuj artykuł: