Intel rezygnuje z inwestycji, także z tej w Polsce

Znajdujący się w kryzysie amerykański producent chipów Intel ostatecznie rezygnuje z budowy fabryki w Magdeburgu oraz pod Wrocławiem. 

Amerykański producent półprzewodników Intel ogłosił, że nie będzie już kontynuował planowanych projektów w Niemczech i Polsce. Firma opublikowała wyniki za drugi kwartał tego roku. Intel ponownie odnotował miliardowe straty za okres od kwietnia do czerwca.

Firma wstrzymała budowę fabryki w Magdeburgu, w Saksonii-Anhalt, już jesienią ubiegłego roku. Zgodnie z pierwotnymi planami Intel chciał zainwestować 30 miliardów euro w budowę kompleksu produkcyjnego. Rząd Niemiec obiecał dotację w wysokości około 10 miliardów euro na planowaną budowę fabryki chipów.

W listopadzie ubiegłego roku Intel nie podał szczegółów przesunięcia budowy fabryki w Magdeburgu. Jednak firma ostatnio odnotowywała opóźnienia w rozwoju najnowocześniejszych chipów, a stale słabe wyniki finansowe postawiły pod znakiem zapytania jej plany ekspansji.

Intel ponownie odnotował ogromną stratę w wysokości 2,9 miliarda dolarów za drugi kwarta br. W raporcie kwartalnym stwierdzono również, że w celu efektywniejszego wykorzystania kapitału, Intel nie tylko wstrzyma swoje projekty w Niemczech i Polsce, ale także „jeszcze bardziej spowolni” projekt budowlany w amerykańskim stanie Ohio. Produkcja w planowanych tam fabrykach miała pierwotnie rozpocząć się w tym roku.

Intel przez długi czas dominował na rynku półprzewodników, ale od lat zmaga się z problemami. Tymczasem inne firmy, w tym tajwański TSMC, przewodzą w branży. Intel był zaskoczony wzrostem popularności Nvidii: firma zaczynała jako specjalista od kart graficznych, a teraz dominuje w segmencie układów AI.