Nowoczesne biurowce powstaną w Elblągu i Stalowej Woli

Elbląg i Stalowa Wola to kolejne miasta, w których realizowane będą inwestycje biurowe  w ramach stworzonego przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP) „Programu Fabryka”. Szacowany koszt obu projektów to 80 mln zł.

Celem uruchomionego w połowie ubiegłego roku przez ARP programu jest aktywizacja potencjałów miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze poprzez budowę na ich terenie nowoczesnych, dobrze wyposażonych budynków biurowo-usługowych. Agencja Rozwoju Przemysłu,  posiadając odpowiednie zasoby finansowe i organizacyjne, w wybranych miastach podejmie się budowy biurowców, w których działalność będą mogły prowadzić firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych.
Do tej pory do projektu przystąpiły cztery miasta: Mielec, Zamość, Stalowa Wola i Elbląg. 25 listopada przedstawiciele dwóch ostatnich podpisali umowy z ARP na powstanie spółek celowych do obsługi planowanych inwestycji.
 

„Celem powołanych spółek będzie budowa w obu miastach biurowców dla nowoczesnych centrów usług biznesowych Jestem przekonany, że nasza współpraca doprowadzi do powstania wspaniałych budynków, ale także zainspiruje inne samorządy, a tym samym przyniesie korzyści nie tylko lokalnie, ale także pomoże w zrównoważonym rozwój całego kraju”

powiedział  Dariusz Śliwowski, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Jak podano w wydanym przez ARP komunikacie, spółki Porta Mare (założona wspólnie z władzami Elbląga) i Urbi Ferro (powołana we współpracy z władzami Stalowej Woli) będą prowadzić działalność na dwóch etapach: przygotowania inwestycji (m.in. opracowanie projektu koncepcyjnego i programu funkcjonalno-użytkowego) oraz jej realizacji (prace projektowe, budowlane, komercjalizacja i zarządzanie). W obu spółkach ARP będzie strategicznym udziałowcem. Zgodnie z przyjętym harmonogramem inwestycje w obu miastach mają zakończyć się do końca 2023 roku. 

Dzięki Fabryce Porta Mare w Elblągu na Wyspie Spichrzów powstanie budynek biurowo-usługowy o powierzchni 10.000 mkw. na potrzeby firm sektora nowoczesnych usług biznesowych. 
 

„Bardzo się cieszę, że Elbląg jest jednym z pierwszych miast, w którym realizowany będzie „Program Fabryka”. To szansa na dalszy rozwój, ale także prestiż. Dzięki dogodnemu położeniu, atrakcyjnym terenom, nowoczesnej infrastrukturze, uczelniom wyższym oraz dobremu klimatowi dla biznesu, mamy bardzo duży potencjał rozwojowy, zarówno jeśli chodzi o zakłady produkcyjne, jak i sektor usług biznesowych. Mam nadzieję, że dzięki miejscom pracy, które powstaną w nowoczesnym biurowcu, Elbląg stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do życia – szczególnie dla osób młodych"

stwierdził cytowany w komunikacie  Witold Wróblewski, prezydent Elbląga

Z kolei Fabryka Urbi Ferro ma wybudować w Stalowej Woli budynek biurowo-usługowy klasy B/B+ o powierzchni biurowej (ok. 5.000 mkw.)  i  usługowej (1.500 mkw.). 

„Realizacja tego projektu jest kolejnym krokiem w  budowaniu drugiego filaru stalowowolskiej gospodarki - obok przemysłu, powstają miejsca pracy w biznesie i innowacyjnych przedsiębiorstwach. Jest to istotne zwłaszcza dlatego, że rynek pracy biurowej oraz biznesowej wciąż jest trudny i wiele osób, pomimo wysokich kompetencji, nie może znaleźć wymarzonej pracy. Mocno wierzę, że ten projekt odmieni obecną sytuację”, podkreślił Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: