Polski bank doradcą finansowym przy budowie morskiej farmy wiatrowej Orlenu

Spółka Pekao Investment Banking, należąca do Grupy Pekao SA oraz międzynarodowa spółka Green Giraffe zostali wybrani jako doradcy finansowi przy projekcie Baltic Power - budowie morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. 

Doradcy pracują nad strukturą wielomiliardowego finansowania dłużnego na realizację inwestycji, w ramach której do 2026 roku zostaną zbudowane na morzu turbiny wiatrowe o łącznej mocy do 1,2 GW.

Projekt Baltic Power to joint-venture PKN Orlen oraz kanadyjskiego inwestora Northland Power. Finansowanie przygotowywane przez Pekao IB wspólnie z Green Giraffe  zorganizowane zostanie w formule project finance. Do finansowania zostaną zaproszone lokalne i globalne instytucje finansowe, które zaoferują najbardziej atrakcyjne warunki finansowe. Pozyskanie finansowania rozplanowano na dwa lata, aby w 2023 pozyskać środki na rozpoczęcie budowy farmy, której oddanie do użytku planowane jest trzy lata później.

Inwestycja będzie zlokalizowana ok. 23 km na północ od linii brzegowej, na wysokości Choczewa i Łeby. Na terenie liczącym ponad 130 km2 powstanie infrastruktura składająca się z ok. 100 turbin wiatrowych. W zależności od wybranej ostatecznie technologii każda z nich będzie liczyła ok. 270 m całkowitej wysokości. Elektrownia docelowo zasili w czystą energię elektryczną nawet milion gospodarstw domowych w Polsce.

- Bardzo nas cieszy, że Grupa Banku Pekao bierze udział w tak wielkim przedsięwzięciu, w budowaniu znaczącego źródła czystej odnawialnej energii. Wpisuje się to w naszą strategię wspierania energetycznej transformacji oraz w agendę polityki energetycznej Polski zakładającą dużą rolę morskich farm wiatrowych w polskim systemie energetycznym

komentuje Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao, nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej.

- Green Giraffe współpracuje z polskimi deweloperami morskiej energetyki wiatrowej od 2016 r., stale wspierając transformację energetyczną w Polsce. Cieszymy się, że możemy wnieść do projektu Baltic Power nasze ponaddziesięcioletnie doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania dla morskich projektów wiatrowych - mówi Udo Schneider, dyrektor w Green Giraffe.

PKN Orlen w najbliższej dekadzie skoncentruje się na bezemisyjnych źródłach wytwarzania energii. Zgodnie z przyjętą strategią koncern planuje przeznaczyć do końca dekady 47 mld zł na inwestycje w nowoczesną energetykę, w tym na morską energetykę wiatrową.

Kanadyjska spółka Northland Power jest globalnym producentem energii elektrycznej, zaangażowanym we wspieranie czystej transformacji energetycznej poprzez produkcję energii elektrycznej z czystych źródeł odnawialnych. Northland, z siedzibą w Toronto i biurami w ośmiu krajach, jest właścicielem lub udziałowcem elektrowni o mocy 3,2 GW oraz jest zaangażowany w projekty o potencjalnej mocy 4-5 GW.
 

Skomentuj artykuł: