Posłanka KO: Nie będzie CPK w takim megalomańskim wymiarze

- Jestem w stałym kontakcie z panem Maciejem Laskiem, który jest pełnomocnikiem rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. (...) Mogę państwa zapewnić już dziś, że na pewno w takim wymiarze i w takim zakresie ona nie będzie realizowana - powiedziała w rozmowie z portalem jarocinska.pl Karolina Pawliczak, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Centralny Port Komunikacyjny to wielka inwestycja obejmująca hub lotniczy w centralnej Polsce wraz z siecią kolei dużych prędkości rozlokowanych w całym kraju i tworzących tzw. szprychy. Wraz ze zmianą rządu, przyszłość inwestycji stanęła pod dużym znakiem zapytania. Obóz rządzący i jego zaplecze wielokrotnie krytykował projekt, zarzucając mu rzekomą megalomanię i powodowanie krzywdy ludzkiej związanej z procesami wywłaszczeń pod budowę inwestycji.

Pełnomocnik rządu ds. CPK, Maciej Lasek, mówi dużo o potrzebie "urealnienia" projektu oraz przeprowadzenia audytów. Opinia publiczna zarzuca mu sabotowanie inwestycji i próbę de facto jej pogrzebania. Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego ma bardzo duże poparcie społeczne, czego wyrazem jest choćby petycja "Tak dla CPK", którą podpisało blisko 90 tys. osób.

Póki co ze strony nowego zarządu spółki CPK mamy serię unieważnionych przetargów na audyty i ujawnianie zarobków poprzedniego zarządu i wydatków spółki na promocję, co spotkało się z dość neutralnym odbiorem ze strony opinii publicznej i medialnej.

Okazuje się jednak, że obóz rządzący nie rezygnuje z planów odchudzenia CPK.

W rozmowie z portalem jarocinska.pl, posłanka Koalicji Obywatelskiej, Karolina Pawliczak, stwierdziła, że "jest w stałym kontakcie z Maciejem Laskiem".

- Ziemia Jarocińska jest szczególnie dotknięta tą inwestycją. Mogę państwa zapewnić już dziś, że na pewno w takim wymiarze i w takim zakresie ona nie będzie realizowana. Trwa audyt projektu - powiedziała posłanka. W innej wypowiedzi wskazała, że "może uspokoić, że w takim wymiarze megalomańskim ten projekt realizowany nie będzie".

Przez powiat jarociński (woj. wielkopolskie) ma przebiegać jedna z linii kolei dużych prędkości łącząca Sieradz z Poznaniem. Jak podaje portal rynek-kolejowy.pl 28 lutego zawarto umowy na opracowanie dokumentacji projektowej dla tej linii.

Posłanka Karolina Pawliczak była zaangażowana w ruchy sprzeciwiające się budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jest w Sejmie wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Przeskalowanych Inwestycji (m.in. CPK) i Przymusowych Wywłaszczeń, w którym do niedawna zasiadał także Maciej Lasek.

Skomentuj artykuł: