Sektor nieruchomości z mocnym wynikiem inwestycyjnym. Padł rekord transakcji

W 2019 roku dokonano w naszym kraju transakcji biurowych o wartości o ponad miliard euro wyższej niż w rekordowym 2018. Nadchodzące miesiące przyniosą realizację kolejnych spektakularnych umów.

Według szacunków międzynarodowej firmy doradczej JLL, wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 7,4 mld euro. To wynik lepszy od 2018 r. (ponad 7,2 mld euro). Ostatnie 12 miesięcy to również historycznie najlepszy czas dla segmentu biurowego, w którym zrealizowano umowy kupna/sprzedaży obiektów o wartości przekraczającej 3,8 mld euro – ponad miliard więcej niż rok wcześniej.
 

- Po raz drugi z rzędu rynek inwestycyjny został zdominowany przez sektor biurowy, w którym zanotowaliśmy transakcje o rekordowej wartości ponad 3,8 mld euro. To o ponad miliard euro więcej niż w 2018 i tyle samo co wynik odnotowany w latach 2016 i 2017 dla sektora biurowców i obiektów handlowych razem wziętych 

 

szacuje Tomasz Puch, dyr. działu rynków kapitałowych nieruchomości biurowych i magazynowych JLL.

Ponad 3,8 mld euro to prawie trzy razy wyższy wynik niż średnia dla segmentu biurowego z ostatnich 10 lat. Według JLL, tak intensywne tempo inwestycyjne utrzyma się w nadchodzących miesiącach.

- Inwestorzy doceniają różnorodność i płynność w segmencie biurowym. Biorąc pod uwagę toczące się transakcje, możemy spodziewać się kolejnych świetnych rezultatów w najbliższych miesiącach. Już teraz prognozujemy, że pierwszy kwartał tego roku zamknie się wynikiem około 1,5 mld euro 

 

dodaje Tomasz Puch.

Kluczowe transakcje biurowe 2019 r. obejmowały: zakup Warsaw Spire Tower przez Immofinanz od Ghelamco Group i Madison International Realty za 386 mln euro, sprzedaż Warsaw Financial Center przez konsorcjum Allianz / Tristan Capital partners do CPI Property Group czy sprzedaż West Station (I+II) w Warszawie przez JV HB Reavis & PKP do singapurskiego inwestora Mapletree za ok. 190 mln euro. W tych (jak również 20 innych) transakcjach doradzali eksperci z firmy JLL.

W sektorze nieruchomości handlowych zawarto umowy kupna/sprzedaży o wartości ponad 2 mld euro. Rynek zdominowały transakcje portfelowe – zrealizowanie przez Cromwell prawa pierwokupu do portfela centrów handlowych, sprzedaż Atrium Felicity w Lublinie i Atrium Koszalin do ECE European Prime Shopping Centre Fund II od Atrium (298 mln euro), czy nabycie drugiej transzy centrów handlowych M1 przez EPP.
 

- Wartość transakcji na rynku magazynowym wyniosła około 1,1 mld euro. Jest to związane między innymi z mniejszą niż w 2018 r. liczbą dużych transakcji portfelowych. Należy jednak zauważyć, że skala toczących się transakcji zaplanowanych na rok 2020 pozwala nam szacować rezultat zdecydowanie lepszy niż w 2019 

 

ocenia Tomasz Puch.

Do największych transakcji w tym segmencie należało kupno portfolio nieruchomości logistycznych w Krakowie, Tczewie i Markach przez GLL Partners, kupno dwóch centrów magazynowych Amazon przez CNIC, czy zakup Amazon we Wrocławiu i Eurocash w Koninie przez Hines/Mirae od Blackstone za 130 mln euro.

Warto również zwrócić uwagę na znacznie lepszy rezultat odnotowany na rynku hotelowym. - W 2019 w tym sektorze dokonano transakcji na prawie 290 mln euro. Oznacza to wzrost o ponad 140% w stosunku do 2018 roku, co sygnalizuje wzmożone zainteresowanie tym segmentem ze strony międzynarodowych inwestorów. Potwierdza to m.in. spektakularna transakcja sprzedaży hotelu Radisson Collection w Warszawie – ocenia Agata Janda, dyr. ds. doradztwa hotelowego JLL. 
 

Skomentuj artykuł: