W pierwszej połowie 2020 r. nowy pakiet proinwestycyjny. Minister ujawnia szczegóły

W pierwszej połowie przyszłego roku wyjdziemy z pakietem proinwestycyjnym, będziemy go konsultować - zapowiedziała w czwartek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Wyjaśniła, że będzie on zawierał m.in. tzw. estoński CIT oraz ulgę podatkową na inwestycje.

Minister odniosła się na antenie PR24 do kwestii tzw. estońskiego CIT-u, który polega na tym, że firma płaci podatek dopiero w momencie, kiedy chce wypłacić dywidendę. Pytana była kiedy ta regulacja mogłaby wejść w życie.

Emilewicz przypomniała, że rozwiązanie to zapowiedział w exposé premier Mateusz Morawiecki.

My będziemy tutaj wykonywać plany pana premiera. To rozwiązanie oraz kilka innych wspierających inwestycje (...), z takim pakietem proinwestycyjnym będziemy chcieli wyjść w pierwszej połowie przyszłego roku. Będziemy go konsultować.

powiedziała.

Poinformowała, że w pakiecie tym będzie też ulga podatkowa na inwestycje, która byłaby skonstruowana podobnie do obecnej ulgi na badania i rozwój.

Czyli za każdą złotówkę wydaną na maszyny urządzenia, na automatyzację, bo o takie inwestycje także nam chodzi, przedsiębiorca będzie mógł odliczyć około 2,5 zł. Mówię „około” dlatego, że liczymy dopiero, przygotowujemy ocenę skutków regulacji więc (...) wyjdziemy do państwa z konsultacją. Mam nadzieję, że to będą dla wszystkich przedsiębiorców dobre wiadomości.

powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Minister mówiła, że wykonano „ćwiczenie estońskie”, w związku z czym wiadomo, jaki skutek budżetowy może przynieść estoński CIT.

On ma lekko negatywny dla budżetu skutek w pierwszym roku obowiązywania, bo przesuwa się właśnie moment podatkowy, ale w kolejnych latach - jak pokazuje Estonia - nie tylko wyrównuje się wpływ, ale on istotnie wzrasta.
 

powiedziała.

Mówiła także o zapowiadanym przez nią wprowadzeniu tzw. podatku turystycznego, od turystyki weekendowej.

Po Nowym Roku opublikujemy białą księgę. To taki dokument, który był efektem konsultacji społecznych prowadzonych jeszcze przez pana ministra Bańkę z branżą turystyczną, gdzie postulat dotyczący podatku turystycznego się pojawił. Tam on funkcjonuje jako postulat, a my teraz będziemy dopiero liczyć i go modelować.

zapowiedziała minister.
Źródło

Skomentuj artykuł: