W Sejmie powstanie ponadpartyjny zespół ds. CPK i kluczowych inwestycji

Powstaje ponadpartyjny zespół parlamentarny "Tak dla rozwoju. CPK - atom - porty" - poinformował dzisiaj na Twitterze były pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, Marcin Horała.

Zmiana rządu wywołała dyskusję nad strategicznymi inwestycjami dla Polski, wśród których należy zaliczyć przede wszystkim budowę elektrowni jądrowej oraz Centralny Port Komunikacyjny. Szczególnie druga z wymienionych inwestycji stoi pod znakiem zapytania w kwestii realizacji jej w takim zakresie, jak pierwotnie planowano. Z ust osób odpowiedzialnych za tę dziedzinę w obecnym rządzie padają sceptyczne komentarze dotyczące w szczególności komponentu lotniczego CPK. Zwolennicy przekonują o rentowności i ważności tego rozwiązania dla polskiej gospodarki.

Poseł PiS Marcin Horała, były wiceminister infrastruktury i były pełnomocnik rządu ds. CPK, wyszedł dzisiaj z inicjatywą powołania ponadpartyjnego zespołu parlamentarnego "Tak dla rozwoju. CPK - atom - porty".

Zapowiedział, że w piątek w Sejmie złoży formalny wniosek o powołanie zespołu.

Wskazał, że zespół będzie wspierał "szybką realizację Programu Inwestycyjnego CPK (bez istotnych zmian w jego zaawansowanych elementach)", "szybką budowę elektrowni atomowych" oraz "szybką budowę głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujściu, terminala T3 w Gdańsku, Portu Zewnętrznego w Gdyni oraz infrastruktury dostępowej", wśród których wymieniono m.in. inwestycję w Odrzańską Drogę Wodną.

W mediach społecznościowych Horała zwrócił się z pytaniem, co jeszcze powinno znaleźć się na liście strategicznych inwestycji.

Horała zapowiedział również po powstaniu zespołu debatę z udziałem m.in. obecnego pełnomocnika rządu ds. CPK, Macieja Laska oraz Macieja Wilka, eksperta branży lotniczej, popierającego budowę CPK.

Swój akces do zespołu zgłosiła posłanka Partii Razem, Paulina Matysiak. - Ja się zapisałam, bo oczywiste jest dla mnie, że Polska musi się rozwijać - napisała na Twitterze.

Czy w zespole znajdzie się pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek? Zasiada on już w innym parlamentarnym zespole, złożonym z polityków Koalicji Obywatelskiej - zespole ds. przeskalowanych inwestycji (m.in. CPK) i przymusowych wywłaszczeń.

Źródło

Skomentuj artykuł: