KAS ściga za brak paragonu. Tysiące kar

Od stycznia do maja br. w wyniku "nabyć sprawdzających" Krajowa Administracja Skarbowa stwierdziła 4379 nieprawidłowości przy wydawaniu paragonów fiskalnych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Wystawienie paragonu jest poświadczeniem uczciwości przedsiębiorcy - dodało.

MF podało, że od stycznia do maja br. przeprowadzono 21 167 tzw. nabyć sprawdzających, w wyniku których wystawiono 4379 mandatów karnych na łączną kwotę 6 888 625 zł.

Nieuczciwi przedsiębiorcy, chcąc uniknąć płacenia podatków, nie wydają paragonów lub wydają je w nieprawidłowej formie; tymczasem niewydanie paragonu, pomimo obowiązku, jest wykroczeniem skarbowym - poinformowało MF.

"Takie postępowanie jest niezgodne z prawem i nieuczciwe w stosunku do klienta, który zapłacił podatek w cenie towaru lub usługi. Nieuczciwy przedsiębiorca będzie też bardziej konkurencyjny niż ten, który rzetelnie płaci podatki. Biorąc paragon fiskalny, wspieramy uczciwych przedsiębiorców" 

- podkreślił resort.

Resort przypomniał, że cechami charakterystycznymi paragonu fiskalnego jest: napis "paragon fiskalny"; NIP wystawcy, nazwa i adres punktu sprzedaży oraz centralnie umieszczone logo i numer unikatowy kasy.

MF przypomniało też, że paragonów nie muszą wydawać m. in. podmioty, które sprzedają towary lub świadczą usługi i zapłatę otrzymują wyłącznie za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a dostarczają zakupione u nich towary przez pocztę lub firmy kurierskie, a także te, których roczna sprzedaż detaliczna nie przekracza 20 tys. zł (z wyjątkami). Na tej liście są także koła gospodyń wiejskich oraz rolnicy ryczałtowi, jeśli sprzedają towary pochodzące z własnej działalności rolniczej.

Jeśli sprzedawca miał obowiązek wystawić paragon fiskalny, a tego nie zrobił, można to zgłosić w urzędzie skarbowym, poprzez infolinię (pod nr telefonu 800 060 000), na e-mail (powiadomKAS@mf.gov.pl) oraz przez aplikację e-Paragony.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: