Kwota wolna ograniczy podatek Belki?

O planach dotyczących rynku kapitałowego, obniżeniu podatku Belki, dywidendzie z PKO BP, REIT-ach i uldze w CIT dla spółek giełdowych - mówi na łamach "Pulsu Biznesu" Andrzej Domański, minister finansów.

"Pracujemy nad podatkiem od zysków kapitałowych i dotrzymamy zobowiązania o jego ograniczeniu. To, że sprawa nie stanęła na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów w ostatnią środę, wynikało z tego, że spotkanie po prostu się nie odbyło ze względu na wzmożenie prac w różnych ministerstwach. Ale mamy już gotowe założenia zmian w tym podatku, które wkrótce będą przedmiotem obrad KERM, to kwestia najbliższych dni" - powiedział "PB" Andrzej Domański.

Minister wyjaśnił też, na co mogą liczyć inwestujący na giełdzie lub poprzez fundusze inwestycyjne.

"W odniesieniu do dochodów z innych instrumentów finansowych - jak akcje, obligacje czy jednostki uczestnictwa w funduszach - w danym roku będzie obowiązywać de facto kwota wolna, wyliczana również jako iloczyn 100 tys. zł i stopy depozytowej lub jej mnożnika. W tym przypadku nie będziemy wymagać utrzymywania inwestycji przez określony czas. Chciałbym, aby mnożnik był możliwie wysoki, ale w tym zakresie muszę uwzględnić ograniczenia budżetowe. Chcę podkreślić, że podatnicy uzyskujący przychody będą mogli skorzystać jednocześnie z obu preferencji, to znaczy, że będzie odrębny limit dla oszczędności w formie lokat, a odrębny dla inwestycji, czyli dla dochodów z kapitałów rozliczanych w rocznym zeznaniu PIT-38, np. z giełdy" 

powiedział "PB" Domański.

Minister, zapytany również o to, czy są planowane zmiany w funkcjonowaniu PPK i OFE, wyjaśnił: "nie są prowadzone takie prace i nie mamy planów ich prowadzenia. PPK uważam za program efektywny kosztowo i korzystny dla uczestników" - dodał.

Skomentuj artykuł: