Maląg: 5% bezrobocia w Polsce w sierpniu

Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w lipcu br. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5 proc. – tyle samo co przed miesiącem – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. 

Mniej bezrobotnych

- W końcu sierpnia br. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5 proc. W urzędach pracy zarejestrowanych było 783,7 tys. bezrobotnych. W porównaniu do stanu z końca sierpnia 2013 r. liczba bezrobotnych w rejestrach zmniejszyła się o 1 mln 300 tys. osób, czyli o ponad 62 proc.

wskazuje minister rodziny Marlena Maląg

Minister dodała, że naturalnym trendem może być niewielki wzrost bezrobocia w sezonie jesienno-zimowym. Niezmiennie najlepszy wynik odnotowano w województwie wielkopolskim (2,9 proc.).

Pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 92,8 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, tj. o 1,8 tys. (1,9 proc.) więcej niż miesiąc wcześniej.

Jeszcze korzystniejsze są szacunki Eurostatu, według których bezrobocie w Polsce wynosi jedynie 2,8 proc. Tym samym jesteśmy w czołówce (na trzecim miejscu) państw Unii Europejskiej pod względem poziomu bezrobocia, gdzie Eurostat średnią wyliczył na 5,9 proc.

Źródło

Skomentuj artykuł: