Nowy rekord globalnych wydatków na zbrojenia

W obliczu międzynarodowych kryzysów nie może dziwić, że liderzy wydatków wojskowych – USA, Chiny  i Rosja – po raz kolejny znacznie zwiększyli swoje nakłady militarne. Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem w 2023 roku wydatki na zbrojenia wzrosły o prawie siedem procent, osiągając nowy rekordowy poziom.

Wydatki wojskowe wzrosły na całym świecie, włączając w to Afrykę, Bliski Wschód, Europę, Azję, Oceanię oraz Amerykę Północną i Południową po raz pierwszy od 2009 roku. SIPRI, Sztokholmski Instytut Badań nad Pokojem, był zaskoczony największym procentowym wzrostem, szczególnie w takich krajach jak Demokratyczna Republika Konga, gdzie przedłuża się konflikt między rządem a grupami zbrojnymi. Wykorzystanie wojska do walki z przestępczością zorganizowaną i przemocą gangów w krajach takich jak Meksyk, Salwador, Ekwador i Brazylia również przyczyniło się do tego wzrostu.

Rosja i Ukraina są nadal w centrum uwagi z powodu konfliktu. Wydatki Rosji na wojsko osiągnęły najwyższy poziom od końca Związku Radzieckiego, podczas gdy Ukraina ponosi statystycznie  i proporcjonalnie jeszcze większe obciążenie wojną. Wzrost wydatków na obronę zaobserwowano także w krajach NATO, a liczba członków osiągających cele wydatków wyniosła rekordowy poziom. Poza tym takie konflikty jak ten wokół Tajwanu przyczyniają się do znacznego wzrostu wydatków wojskowych w także Azji i Oceanii. 

Chiny wydały na swoje wojsko o kolejne sześć procent więcej niż w poprzednim roku, co wyniosło 296 miliardów dolarów, czyli połowę wydatków całego regionu Azji i Oceanii. W odpowiedzi Japonia i Tajwan również zwiększyły swoje wydatki o jedenaście procent, odpowiednio do 50,2 i 16,6 miliarda dolarów.

Bezpieczeństwo militarne ponownie staje się priorytetem, co skutkuje wzrostem wydatków wojskowych na całym świecie. Konflikty na Bliskim Wschodzie także zwiększyły te wydatki. Eksperci apelują o kontrolowany wzrost zbrojeń, aby zapobiec dalszej eskalacji konfliktów. Jednak pomimo nadziei na negocjacje między USA a Chinami w kwestii konfliktu chińsko-tajwańskiego, obecna sytuacja polityczna zarówno w tej części świata jak i na całym globie pozostaje napięta.

Źródło

Skomentuj artykuł: