Ilość kryptowalutowych milionerów na świecie wzrosła o 95% w ciągu ostatniego roku, ponieważ bitcoinowe ETF-y i inne aktywa kryptograficzne bardzo wzrosły. Obecnie na całym świecie jest 172 300 osób posiadających ponad 1 milion dolarów w aktywach kryptograficznych.
Bitcoinowy fundusz ETF (Exchange-Traded Fund) to rodzaj funduszu inwestycyjnego notowanego na giełdzie, który śledzi wartość bitcoina lub innych kryptowalut. Umożliwia inwestorom uczestnictwo w ruchach cen bitcoina bez konieczności jego bezpośredniego zakupu i przechowywania.
Bitcoin ETF działa podobnie jak inne fundusze giełdowe. Fundusz kupuje i przechowuje bitcoiny w imieniu inwestorów, a następnie emituje udziały, które można kupować i sprzedawać na giełdzie. Cena tych udziałów odzwierciedla cenę bitcoina na rynku, pomniejszoną o opłaty zarządzania funduszem. Szacuje się, że bitcoinowe fundusze ETF od czasu ich uruchomienia w styczniu mają obecnie aktywa o wartości ponad 50 miliardów dolarów.
Według danych z branży obecnie jest 325 kryptowalutowych centymilionerów – tych, którzy mają 100 milionów dolarów lub więcej w zasobach kryptowalutowych oraz 28 kryptowalutowych miliarderów.
Cena bitcoina skoczyła w tym roku o 45% a ponieważ wartość innych monet również wzrosła, kapitalizacja rynkowa aktywów kryptowalutowych urosła do 2,3 biliona dolarów, według Henley & Partners, w porównaniu z 1,2 biliona dolarów zeszłego lata.
Spośród sześciu nowych miliarderów kryptowalutowych którzy dorobili się majątku w ciągu ostatniego roku, pięciu może przypisać swoje nowe bogactwo bitcoinowi, „podkreślając jego dominującą pozycję, jeśli chodzi o przyciąganie długoterminowych inwestorów, którzy kupują duże pakiety”, twierdzi Andrew Amoilsa, szef badań New World Wealth.
Według Forbesa, najbogatszym miliarderem kryptowalutowym – trzeci rok z rzędu – jest Changpeng Zhao, założyciel i były dyrektor generalny giełdy kryptowalutowej Binance, którego „wartość” szacuje się na 33 miliardy dolarów. Zhao przyznał się do amerykańskich zarzutów prania brudnych pieniędzy w listopadzie i zgodził się zapłacić grzywnę w wysokości 50 milionów dolarów. Jego majątek wzrósł w ciągu ostatniego roku o ponad 10,5 miliarda dolarów.
Na drugim miejscu znajduje się Brian Armstrong, współzałożyciel firmy o wartości szacowanej na 11 miliardów dolarów, według Forbesa. Za nim plasują się Giancarlo Devasini, dyrektor finansowy Tether i Michael Saylor, współzałożyciel MicroStrategy.
To prawda, że wiele aktywów kryptograficznych jest nadal poniżej swoich maksimów z 2021 roku, a niedawny wzrost bitcoina zasadniczo oznacza trzyletnią podróż w obie strony do tych poziomów. W listopadzie 2021 roku aktywa kryptowalutowe osiągnęły kapitalizację rynkową w wysokości 3 bilionów dolarów.
Zdaniem analityków rynku kryptowalut najbardziej przyjaznymi miejscami sprzyjającymi tego rodzaju działalności są: Singapur, Hongkong, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Stany Zjednoczone. Według doniesień medialnych, w USA już 15% populacji posiada kryptowaluty. Jest to wspierane przez sprawną infrastrukturę, z dużą gęstością bankomatów kryptowalutowych, bankami przyjaznymi kryptowalutom oraz rosnącą liczbą firm akceptujących kryptowaluty.