Projekt przepisów dot. KSeF - w marcu?

MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu przepisów dotyczących KSeF. To umożliwiłoby zakończenie konsultacji tych przepisów do końca kwietnia – wynika z komunikatu resortu finansów.

Ministerstwo Finansów podało w poniedziałkowym komunikacie, że zakończyło się spotkania konsultacyjne Krajowego Systemu e-Faktur i że wzięło w nich udział 10 tys. osób. Resort poinformował, że obecnie analizuje uwagi zgłoszone przez uczestników konsultacji i że „w drugiej połowie marca przedstawi do dalszych uzgodnień projekt rozwiązań legislacyjnych”.

„Naszym celem jest, żeby do końca kwietnia zamknąć proces konsultacyjny. Pozwoliłoby to nam do końca czerwca zakończyć kwestie legislacyjne” 

– powiedział cytowany w komunikacie resortu dyrektor Departamentu Podatków od Towarów i Usług w MF Tomasz Tratkiewicz.

Resort poinformował, że jednym z efektów konsultacji było powołanie grupy roboczej ds. wysyłki dużej liczby faktur na środowisku testowym KSeF.

„Uruchomiliśmy forum wymiany informacji i roboczych uzgodnień pomiędzy ekspertami MF, KAS, Aplikacji Krytycznych i Centrum Informatyki Resortu Finansów oraz osobami odpowiedzialnymi za te kwestie w organizacjach, które wdrażają KSeF. Pierwsze spotkanie grupy odbyło się 28 lutego, uczestniczyło w nim 36 osób. Kolejne spotkanie zaplanowaliśmy na 6 marca”

 – podało ministerstwo finansów.

W trakcie konsultacji MF przedstawiło plan szkoleń przedsiębiorców. Mają one rozpocząć się w urzędach skarbowych na przełomie kwietnia i maja. Celem będzie przekazanie praktycznych informacji dotyczących korzystania z bezpłatnych narzędzi przygotowanych przez MF, czyli Aplikacji Podatnika i e-mikrofirmy.

„W kolejnych miesiącach, aż do odwołania, będą prowadzone indywidualne konsultacje w zakresie korzystania z tych bezpłatnych narzędzi. Będzie też możliwość kontaktu z infolinią. Ministerstwo planuje również webinaria poświęcone konkretnym tematom i przeznaczone dla różnych grup przedsiębiorstw” 

– podało MF.

Resort wyjaśnił, że działania edukacyjne będą wspierane szeroką akcją informacyjną, aby każdy przedsiębiorca „dowiedział się, od kiedy będzie miał obowiązek korzystania z KSeF”. Zadeklarował też gotowość do kontynuacji współpracy „z różnymi podmiotami zewnętrznymi” przy prowadzeniu działań informacyjnych.

Krajowy System e-Faktur miał służyć przedsiębiorcom do wystawiania faktur w kontaktach z innymi przedsiębiorcami. Obecnie system jest dobrowolny, ale miał stać się obowiązkowy od 1 lipca 2024 r. dla dużych podatników, a dla pozostałych od 1 stycznia 2025 r. Ale niedawno minister finansów Andrzej Domański ogłosił, że KSeF nie jest gotowy i że nie stanie się obowiązkowy w tym roku. 

Źródło

Skomentuj artykuł: