Styczniowa konsolidacja na rynku kryptowalut

Styczeń na rynku kryptowalut był okresem konsolidacji, z niewielkim wzrostem wartości rynku o 0.4% do poziomu 1.8 biliona dolarów. Kluczowym wydarzeniem było zatwierdzenie nowych ETF-ów na bitcoina.

 Inwestycje w ETF-y wygenerowały bowiem napływ kapitału w wysokości 1.4 miliarda dolarów. Większość ETF-ów rozpoczęła działalność z promocyjnymi lub wręcz zerowymi opłatami, co przyciągnęło inwestorów – wynika z najnowszego raportu „Monthly Market Insights – February 2024” autorstwa Binance Research, który jest częścią największej na świecie globalnej giełdy kryptowalut Binance.

Jak podkreślają analitycy Binance Research, w styczniu 2024 roku łączny wolumen obrotów w nowych funduszach ETF osiągnął 28 miliardów dolarów. Dodatni wynik w tych obrotach został osiągnięty pomimo znaczącego odpływu kapitału w wysokości 5,6 miliardów dolarów z Grayscale, który został przekonwertowany na fundusz ETF BTC (wcześniej działał jako fundusz inwestujący w bitcoina w oparciu o wycenę kontraktów terminowych). W porównaniu z innymi ETF-ami, Grayscale Bitcoin Trust ETF pobiera wysoką opłatę za korzystanie ze swoich usług w wysokości aż 1,5 proc. W związku z tym inwestorzy najprawdopodobniej przenosili swoje udziały z Grayscale do innych funduszy o niższych kosztach.

W styczniu w centrum uwagi pozostawał bitcoin, który bezpośrednio po zatwierdzeniu działania bitcoinowych ETF-ów, najpierw wyraźnie się osłabił, ale potem odrobił straty, a na koniec miesiąca zanotował nawet wzrost notowań o 1,6% w porównaniu do końca lutego. Wzrosty zanotowały także takie kryptowaluty, jak TRX (o 4%), LINK (3,5%) oraz ETH (o 2,7%). Natomiast AVAX, DOGE, ADA i XRP doświadczyły spadków wartości w styczniu. AVAX zanotował spadek o mniej niż 10%, podczas gdy DOGE, ADA i XRP doświadczyły większych spadków, odpowiednio o 10.9%, 13.5% i 17.1%.

Na rynku DeFi wartość zablokowanych środków (TVL) wzrosła w minionym miesiącu o 4.1%, a szczególnie zyskały sieci bloków takich kryptowalut, jak Manta, Solana, Ethereum i Arbitrum. Natomiast na rynku NFT w styczniu odnotowano spadek wolumenu obrotu o 33.1%, przy czym sprzedaż NFT związanych z Bitcoinem spadła o ponad 61%, a sprzedaż NFT Solany zmniejszyła się o ponad 34%. Jednakże na Polygon odnotowano wzrost wolumenu obrotu o 136.6%, głównie dzięki kolekcjom NFT Gas Hero.

Ciekawostką w styczniu było także ustanowienie rekordowego wyniku obrotu kryptowalutami przez boty na Telegramie. Wyniósł on prawie 1,7 miliarda dolarów. Było to spowodowane przede wszystkim aktywnością na BONKbocie, która odpowiadała za 51,5% całkowitego wolumenu obrotu w ciągu miesiąca.

Pełna wersja raportu jest dostępna tutaj: https://www.binance.com/en/research/analysis/monthly-market-insights-2024-02

Binance to wiodący w skali globalnej ekosystem blockchain, a w pakiecie produktów ma m.in. największą na świecie pod względem obrotów giełdę kryptowalut. Platforma Binance, z której korzystają miliony użytkowników, oferuje możliwość handlu kryptowalutami, edukacji, a także dostęp do branżowych danych i badań. Binance prowadzi także rozbudowaną działalność charytatywną, a także inwestuje w rozwiązania zdecentralizowane i infrastrukturalne. Więcej informacji o Binance można znaleźć na stronie: https://www.binance.com.

Źródło

Skomentuj artykuł: