Rodzina Murdochów, znana z kierowania jednym z najbardziej wpływowych imperiów informacyjnych na świecie, jest uwikłana w tajną batalię sądową o sukcesję i kontrolę, zgodnie z raportem „New York Times”, powołującego się na zapieczętowane dokumenty sądowe.
Od lat spekuluje się, co stanie się z majątkiem 93-letniego Ruperta Murdocha, prawicowego potentata medialnego, po jego śmierci. Murdoch, który kierował Fox Corporation i News Corporation, stworzył imperium warte 19,5 miliarda dolarów (inspirując serial HBO „Sukcesja”).
Głównym punktem sporu jest rodzinny trust Murdochów, który kontroluje kluczowe udziały w Fox Corp i News Corp., a także jest wydawcą „The Wall Street Journal” i „New York Post”. Czwórka najstarszych dzieci Murdocha – Lachlan, James, Elisabeth i Prudence – ma równe głosy w tym truście. Jednak pod koniec zeszłego roku Rupert Murdoch próbował go zmienić, aby przekazać kontrolę nad nim tylko swojemu najstarszemu synowi Lachlanowi, z którym jest blisko związany i który podziela jego poglądy polityczne.
Murdoch obawia się, że niezaangażowane politycznie pozostałe dzieci mogą wpływać na stanowisko redakcyjne jego firm. Twierdzi też, że przekazanie kontroli Lachlanowi chroni wartość firm, co przynosi korzyści wszystkim spadkobiercom. Jednak reszta rodzeństwa złożyła pozew, argumentując, że ich ojciec narusza zasady trustu. Proces ma się rozpocząć we wrześniu.
Jak pisze CNN Business rodzina Murdochów od lat była podzielona, a rodzeństwo walczyło o kontrolę nad imperium medialnym.
Prudence, najstarsza córka z pierwszego małżeństwa Ruperta, nie wykazywała większego zainteresowania prowadzeniem rodzinnego biznesu, choć pracowała w News Corp. Lachlan, najstarszy syn z drugiego małżeństwa, szybko awansował w firmie i od 2019 roku stoi na czele Fox News, nadzorując kontrowersyjne relacje dotyczące wyborów 2020 i pandemii Covid-19.
James, wspierający kampanię Joe Bidena w 2020 roku, zerwał z firmą, powołując się na „nieporozumienia dotyczące treści redakcyjnych”. Często ścierał się też z konserwatywnymi poglądami ojca i brata, krytykując negacjonizm zmian klimatycznych.
Elisabeth miała trudności z awansem w rodzinnym biznesie, więc założyła firmę produkcyjną i wspierała programy non-profit.
Jak zauważa portal CNN Business, Murdoch znany jest z nastawiania rodzeństwa przeciwko sobie, co było inspiracją dla postaci Logana Roya w serialu „Sukcesja”. Jego rezygnacja ze stanowiska prezesa wywołała szok w świecie polityki, gdyż miał znaczne wpływy w Partii Republikańskiej.