Główny ekonomista Pekao SA: cieszą zapowiedzi upraszczania prawa podatkowego

Zapowiedzi zmian prawa podatkowego są zachęcające, ale powinny być konsultowane z biznesem, co umożliwiłoby zniesienie najbardziej niekorzystnych rozwiązań - powiedział Marcin Mrowiec, główny ekonomista Pekao SA w nawiązaniu do expose premiera Mateusza Morawieckiego.

Mrowiec powiedział, że krokiem w dobrym kierunku były deklaracje szefa rządu o dalszej deregulacji gospodarki. "Zachęcające były zapowiedzi upraszczania prawa podatkowego oraz kolejnych ulg inwestycyjnych" - dodał ekspert. Zwrócił uwagę na deklarację zmian podatkowych 1:1, czyli każda nowa regulacja podatkowa znosi poprzednią. "Najlepiej by było, żeby te zmiany były konsultowane z biznesem, co umożliwiłoby zniesienie najbardziej niekorzystnych rozwiązań" - mówił.

Ekonomista Pekao SA pozytywnie odebrał zapowiedzi dotyczące inwestycji w infrastrukturę kolejową. Są one istotne z dwóch przyczyn: zarówno pod kątem emisyjności transportu, jak i jego dostępności. "To nie muszą być bardzo duże sumy, ale ich przełożenie będzie istotne z punktu widzenia spójności komunikacyjnej kraju" - powiedział Mrowiec. Jak mówił, efekt będziemy wzmocniony przez korzyści wynikające z transportu zbiorowego m.in. obniżoną emisyjność.

Ekspert ocenił, że zapowiedziane przez premiera inwestycje infrastrukturalne mogą być odpowiedzią na spowolnienie gospodarcze. "Oprócz dużych projektów finansowanych z budżetu, potrzebujemy jednak wyraźnego przyspieszenia inwestycji prywatnych. W ostatnich latach inwestycje prywatne względem PKB były na niskich poziomach, dopiero w poprzednim półroczu widać było pewne odbicie" - przyznał ekonomista.

Premier zapowiedział, że chce, by PKB rosło 2-3 pp. ponad średnią unijną. To oznacza wzrost w granicach 3,4 - 4,4 proc. Dolna granica jest realistyczna, a górna także w zasięgu, przy mocniejszym "uruchomieniu" inwestycji 

powiedział Mrowiec. 
Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: