Ministerstwo Cyfryzacji i NASK ostrzegają przed fałszywymi sklepami on-line

Wyjątkowe zniżki, niezwykłe okazje, „gorące” oferty limitowane czasowo, skłaniające do jak najszybszego działania – to może być zabieg socjotechniczny stosowany przez oszustów, wykorzystujących fałszywe sklepy w sieci do pozbawienia internautów pieniędzy. Przed tym właśnie ostrzega nowy spot ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji i NASK (Naukową i Akademicką Sieć Komputerową - Państwowy Instytut Badawczy.

Skoro konsumenci przenieśli swoje działania zakupowe do sieci, ten sam obszar stał się automatycznie polem coraz intensywniejszych działań przestępców. Liczba fałszywych sklepów w polskiej przestrzeni internetowej wyraźnie rośnie już od 2019 roku, przy czym w 2022 r. Zespół CERT Polska odnotował – w porównaniu z rokiem poprzednim – aż 34% więcej tego typu zagrożeń.

Zespół CERT Polska, działający w NASK, zbiera zgłoszenia o incydentach w sieci, reaguje na nie i buduje świadomość Polaków w tym obszarze.

- Przeciwdziałanie oszustwom związanym z zakupami online musi przebiegać równolegle z edukowaniem polskich internautów. O tym, jak niezbędne i pilne jest uświadamianie konsumentom zagrożeń związanych z dokonywaniem zakupów w sieci, świadczyć też mogą statystyki naszego zespołu pokazujące stały i znaczący wzrost liczby fałszywych sklepów

podkreśla Iwona Prószyńska z CERT Polska w NASK

Jak bezpiecznie kupować online

Przed zakupem w nieznanym sklepie internetowym warto sprawdzić kilka elementów:

  • czy na stronie jest telefon do sklepu – jego brak powinien wzbudzić czujność;
  • czy sklep oferuje popularne metody płatności – fałszywe sklepy rzadko to robią;
  • czy nie ma skrajnych opinii na temat sklepu.

Więcej na temat bezpiecznych zakupów w sieci można dowiedzieć się na specjalnej stronie CERT Polska, a także z poradnika: Jak bezpiecznie kupować w internecie?

Przed fałszywymi sklepami ostrzega kolejny ze spotów kampanii Ministerstwa Cyfryzacji i NASK. 

Kampania, współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, ma formę 5-odcinkowego serialu. W każdym spocie przedstawione jest jedno cyberzagrożenie i kilka praktycznych wskazówek dla osób, które mogą napotkać podobną sytuację. Rozwinięcie podejmowanych tematów można znaleźć na stronie CERT Polska. 

NASK i Ministerstwo Cyfryzacji współpracują, dbając o cyberbezpieczeństwo Polaków. Kampanie społeczne podnoszące świadomość użytkowników sieci mają zwracać uwagę na najczęstsze zagrożenia ze strony cyberprzestępców. 

W celu zwalczania stron, które służą do wyłudzania pieniędzy, CERT Polska od ponad trzech lat prowadzi listę ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami. Tylko w 2022 r. zostały na niej umieszczone 43 283 domeny, co przyczyniło się do zablokowania blisko 21 milionów prób wejścia na strony, które wyłudzają dane dostępowe do kont bankowych, dane osobowe i hasła serwisów społecznościowych. Każda z tych milionów prób mogła się skończyć bardzo dotkliwą, wymierną krzywdą konkretnego użytkownika polskiego internetu.

Chcesz zgłosić incydent bezpieczeństwa w sieci? 
Podejrzane SMS-y, strony lub wiadomości mailowe: 

  • prześlij na numer 799 448 084
  • zgłoś przez formularz na stronie incydent.cert.pl 

    wyślij e-mail na adres cert@cert.pl 

Skomentuj artykuł: