Na wakacyjnych wyjazdach – zwłaszcza zagranicznych – gotówka w portfelu sporo ułatwia

Wakacje ruszyły, więc Polacy planują urlopy – większość w naszym kraju, ale niemała grupa odwiedzi też zagraniczne kurorty. Niektórzy długo oszczędzali, aby odpocząć w wymarzonym miejscu, nie brak nawet osób, które z tego powodu się zadłużają. Dlatego warto rozsądnie wydawać pieniądze, a w tym celu przyda się informacja, w którym z „ciepłych krajów” lepiej korzystać z gotówki niż karty bankowej.

Każdego roku, na przełomie czerwca i lipca, temat regularnie powraca: jak i gdzie Polacy zamierzają spędzić letnie miesiące? Nie inaczej jest teraz, a Polska Organizacja Turystyczna przeprowadziła badanie mające odpowiedzieć na te pytania. 

„Chcieliśmy dowiedzieć się przede wszystkim, ilu Polaków planuje wyjechać w celach rekreacyjno–wypoczynkowych poza miejsca zamieszkania oraz czy zamierzają spędzić tegoroczne wakacje w kraju czy za granicą” – tłumaczy Polska Organizacja Turystyczna.

Okazało się, że w letnim sezonie, który zaczął się 21 czerwca i skończy 30 września, wyjazdy w celach turystycznych (z co najmniej jednym noclegiem poza miejscem zamieszkania) planuje aż 70 procent Polaków w wieku 18-65 lat. To grono jest nieco większe niż w ubiegłym roku. 

„Ponad jedna trzecia Polaków wyjedzie w sezonie letnim tylko raz (37%), zaś jedna czwarta planuje co najmniej dwa wyjazdy urlopowe. Co piąty respondent bądź nie planuje wyjeżdżać w ogóle bądź zamierza w tym czasie korzystać jedynie z krótkich, jednodniowych wycieczek, natomiast 11% nie podjęło jeszcze ostatecznej czy w ogóle wyjedzie” 

– czytamy w analizie  POT zrealizowanej pod koniec maja br. przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI.  

Cel wakacyjnych wyjazdów jest zróżnicowany, choć powtarzający się każdego sezonu i trudno o zaskoczenie, czyli wybieramy głównie wypoczynek nad morzem, wędrówki po górach, zwiedzanie atrakcji turystycznych i kulturalnych. Niezmienny jest również inny trend. Nadal zdecydowana większość osób planujących urlop zamierza spędzić go w Polsce (66% respondentów), a na dłuższą wycieczkę zagraniczną zdecydował się niespełna co trzeci z uczestników badania (28%). 

Niewątpliwie w planowaniu wakacji kluczową rolę odgrywa kwestia finansowa, a od lat trwa dyskusja gdzie taniej: nad Bałtykiem, czy np. nad Morzem Śródziemnym. 

„Niemal jedna czwarta respondentów twierdzi, że wyjazd za granicę jest tańszy niż taki sam zorganizowany w Polsce. Równocześnie 13% planujących swój główny wyjazd urlopowy w kraju, uważa, że wyjazd za granicę jest dla nich za drogi”

 – podała Polska Organizacja Turystyczna.

Bez różnicy jednak na miejsce, to letni wyjazd i tak dla większości rodzin jest sporym wydatkiem; m.in. o finansowanie wakacyjnych planów zapytał Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna. Jak czytamy we wnioskach, spośród osób planujących w okresie wakacyjnym wyjechać na urlop:

„39% z nich zamierza wydać więcej na tegoroczny wyjazd wakacyjny niż w roku ubiegłym, a ¼ planuje zmniejszenie wydatków. 9% Polaków szacuje, że będzie musiało na ten cel pożyczyć pieniądze. 42% z nich dokona pożyczki w banku, kolejne 42% od rodziny, 16% od znajomych i tyle samo z pracy. Z usług firm pożyczkowych skorzysta 9% pożyczających pieniądze na wakacje”.

Zadłużenie się specjalnie w tym celu biorą pod uwagę przede wszystkim osoby młode oraz będące rodzicami małych dzieci. A ile zamierzamy wydać?

„Koszty urlopów rosną z roku na rok i jak pokazały wyniki przeprowadzonego badania w tym roku 39% osób planujących letni wyjazd wakacyjny zakłada, że wyda na ten cel więcej niż w poprzednim roku, 37% planuje wydać tyle samo, natomiast ¼ planuje ograniczyć budżet na ten cel” - przekazał OPB Ariadna.

Różne badania potwierdzają, że co trzeci Polak planujący wakacyjny wyjazd wybierze zagraniczne atrakcje. I stoją przed częstym dylematem: brać gotówkę, czy korzystać z karty bankowej. Wprawdzie nie ma złotej recepty, ale pewne reguły obowiązują. 

„Zabranie ze sobą gotówki na zagraniczny wyjazd to podstawa. Dzięki temu zapewniamy sobie możliwość płatności w każdej sytuacji. To wygoda, ale także bezpieczeństwo – w wielu państwach, które lubią odwiedzać polscy turyści, cały czas dominującym środkiem płatniczym jest gotówka”

 – tłumaczy Tavex Group.

Analizy bowiem wskazują, iż w Hiszpanii lub Grecji, które są bardzo popularnym kierunkiem wśród Polaków, transakcje gotówkowe dominują wśród płatności w rozmaitych punktach sprzedaży. Nie inaczej jest na Cyprze, czy w Portugalii - w tych krajach operacje gotówkowe stanowią ponad 60 % wszystkich transakcji, a na Malcie nawet 77 %. Dla porównania w Polsce 36% respondentów dokonując zakupu w lokalach handlowo-usługowych wybiera gotówkę (badania firmy Tavex z 2023 roku).

„W krajach lubiących fizyczny pieniądz istnieje szansa, że w mniejszych miejscowościach lub na lokalnych targach czy sklepikach nie będziemy mogli zapłacić kartą. Pamiętajmy również, że wypłacanie dużych kwot z bankomatów za granicą najczęściej jest dla nas mało opłacalne ze względu na duże prowizje”

 – przestrzega Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.  
 

Źródło

Skomentuj artykuł: