Polski konsument w dobrym nastroju na Nowy Rok

Zdecydowana większość Polaków zaczyna rok 2020 w bardzo dobrych nastrojach – przynajmniej jeśli chodzi o ocenę własnej sytuacji finansowej. W badaniu wykonanym na potrzeby raportu Santander Consumer Banku „Polaków portfel własny – kochamy okazje” swoją sytuację ekonomiczną jako dobrą lub bardzo dobrą oceniły niemal trzy czwarte respondentów. 

Lepiej swoją sytuację finansową oceniają mężczyźni. Kobiety z kolei dominują w grupie tych osób, które są najbardziej niezadowolone ze swojego aktualnego statusu. 

Im starszy respondent, tym jego poziom satysfakcji z sytuacji ekonomicznej niższy. Co jednak ciekawe dużo osób zdecydowanie niezadowolonych ze swojej sytuacji finansowej znajdziemy nie tylko wśród seniorów 70 plus, ale i wśród trzydziestolatków.

- Wyniki badań nie powinny dziwić, bo dzisiaj coraz częściej mówimy o nierówności w zarobkach, która stanowi spore wyzwanie w wielu sektorach gospodarki. Na gorszą sytuację materialną Polek składa się wiele czynników. Po pierwsze, demografia. Panie biją na głowę mężczyzn, jeśli chodzi o długość życia. Po drugie, kobiety szybciej przechodzą na emeryturę, na której są dłużej, właśnie ze względu na długość życia 

ocenia Piotr Dolata, członek zarządu i dyrektor Pionu Kredytów Konsumenckich Santander Consumer Banku.

Zadowolenie Polaków jest niezależne od wieku. Dla przykładu, dwudziestolatkowie wchodzą w Nowy Rok w takim samym dobrym nastroju, jak pięćdziesięciolatkowie (78,2 proc. w porównaniu z 79,5 proc.). Rzecz się ma jednak inaczej z deklaracją niezadowolenia. Najmłodsi najrzadziej wybierali tę odpowiedź (12,2 proc.), najstarsi – najczęściej (33,9 proc.). Co ciekawe, drugą najbardziej niezadowoloną grupą po 70 plus są trzydziestolatkowie. 

Kiedy spojrzymy na wyniki badania przez pryzmat miejsca zamieszkania, widzimy że najwięcej osób zadowolonych ze swojej sytuacji finansowej znaleźć można w dużych miastach, takich jak Lublin czy Białystok (o populacji między 250 a 500 tys. mieszkańców). Zaskoczeniem może być, że z kolei najwięcej niezadowolonych zamieszkuje metropolie takie jak np. Poznań czy Warszawa. Szansa na spotkanie osoby deklarującej zdecydowane zadowolenie ze stanu ich finansów jest też wysoka na wsi (18,7 proc). 

- O ile korelacja poziomu zadowolenia z miejscem zamieszkania nie jest dość oczywista, o tyle zależność pomiędzy wykształceniem i uzyskiwanym dochodem nie powinna dziwić. Im wyższe oba te czynniki, tym większa satysfakcja z aktualnej sytuacji materialnej

dodaje Dolata.

W grupie osób o najwyższych dochodach pozytywnie o swojej sytuacji finansowej myślą prawie wszyscy (98,2 proc.). Z kolei w grupie o dochodach najniższych, ponad 42,1 proc. ocenia swoją sytuację negatywnie. 

Źródło

Skomentuj artykuł: