Chiny na rozdrożu. Co przyniesie Trzecie Plenum?

Rozpoczynające się w poniedziałek Trzecie Plenum Chińskiej Partii Komunistycznej, ma zająć się kilkoma palącymi problemami gospodarczymi kraju. Zdaniem zachodnich ekspertów kluczowymi tematami tego spotkania najwyższych władz będą reformy gospodarcze, postęp technologiczny oraz strategie stymulowania konsumpcji krajowej.

Zaplanowane na poniedziałek i czwartek plenum jest ważnym spotkaniem czołowych członków rządzącej Komunistycznej Partii Chin. W systemie chińskim plenum oznacza sesję plenarną Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Plenum jest ważnym wydarzeniem politycznym, podczas którego podejmowane są kluczowe decyzje dotyczące polityki krajowej i partyjnej. Plenum zbiera się kilka razy w ciągu pięcioletniej kadencji Komitetu Centralnego, zazwyczaj raz do dwóch razy w roku, w zależności od potrzeb politycznych.

Podczas Trzeciego Plenum uwaga chińskich władz skupi się najprawdopodobniej na szeregu kluczowych reform, w tym na długo oczekiwanej reformie finansowej. Analitycy przewidują, że plenum skoncentruje się również na innych istotnych obszarach, takich jak wysoki poziom zadłużenia samorządów lokalnych oraz nacisk na zaawansowaną technologicznie produkcję.

Jednym z najważniejszych tematów będzie reforma finansowa, która ma na celu usprawnienie systemu finansowego i rozwiązanie problemów z zadłużeniem samorządów lokalnych. Przywódcy polityczni będą prawdopodobnie omawiać szczegóły dotyczące konsolidacji w sektorze bankowym oraz polityki finansowej dotyczącej samorządów i podatków. Rozważane jest rozszerzenie nakładania podatków bezpośrednich, takich jak podatek od konsumpcji, dochodów osobistych oraz majątku. 

Decydenci polityczni najprawdopodobniej powtórzą swoje zaangażowanie w innowacje, czyli tzw. nowe siły wytwórcze. Chiny dążą do rozwoju produkcji i technologii, aby móc konkurować z USA. W komunikacie Pekinu dotyczącym Trzeciego Plenum podkreślono, że przywódcy będą dyskutować o „kompleksowym pogłębieniu reform i postępach w chińskiej modernizacji”. 

Najnowsze badanie wykazało, że niezależnie od przedziału dochodów, więcej respondentów uważa, że sytuacja ekonomiczna ich rodzin pogorszyła się w 2023 roku w porównaniu z poprzednimi latami. Może się okazać, że spowalniająca gospodarka oznacza mniej możliwości i budzi więcej obaw o nierówności i sprawiedliwość niż wcześniej. Innymi słowy, nierówności mogą być bardziej akceptowalne, gdy gospodarka rośnie szybko, ale stają się bardziej widoczne i trudniejsze do zaakceptowania, gdy gospodarka słabnie.

Według opinii Larry'ego Hu, głównego ekonomisty ds. Chin w Macquarie, przytoczonej przez portal CNBC, kluczowym wyzwaniem stojącym obecnie przed Pekinem jest znalezienie alternatywnego systemu fiskalnego, ponieważ obecny, który w dużej mierze opiera się na sprzedaży ziemi, znajduje się pod silną presją z powodu załamania na rynku nieruchomości. 

Oczekuje się, że plenum prawdopodobnie dostarczy wielu analitykom ekonomicznym ważnych informacji na temat długoterminowej strategii gospodarczej Chin i wysiłków Pekinu na rzecz modernizacji gospodarki w obliczu obecnych globalnych wyzwań.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: