Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ) zaprezentowało wyniki badań dotyczących dezinformacji na temat sektora energetyki i ciepłownictwa w Polsce. W pierwszej połowie 2023 roku nawet co piąty komunikat dotyczący tej tematyki pojawiający się w internecie mógł być dezinformacją.
W ostatnich latach dyskusje związane z branżą energetyczną generują bardzo wysokie zainteresowanie opinii publicznej, co tworzy przestrzeń do powielania mitów i fake newsów dotyczących transformacji sektora i jego funkcjonowania.
- Dezinformacja zakorzeniła się we współczesnym środowisku informacyjnym na dobre. Internet i media społecznościowe w świecie demokratycznym stanowią nieograniczoną platformę wymiany myśli. Niestety okoliczność ta jest skrzętnie wykorzystywana przez wrogie ośrodki wpływu. Widzimy to chociażby w kontekście wojny informacyjnej będącej elementem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Z pomocą fałszywych kont oraz mechanizmów automatyzacji publikowania treści szerzone są treści nieprawdziwe lub wręcz szkodliwe – podkreśla Dorota Jeziorowska, dyr. Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.
- Aż 58% Polaków twierdzi, że gdy OZE nie może pracować należy wykorzystywać magazyny energii lub inne źródła OZE. Ten obszar wymaga edukacji, bowiem bez stabilnego systemu energetycznego grożą nam niedobory energii. Konieczne jest informowanie na temat potrzeby funkcjonowania elektrowni gazowych czy energetyki jądrowej, bez których same odnawialne źródła energii nie będą w stanie zapewnić nam bezpieczeństwa energetycznego – podkreśla Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, członek Rady Kampanii „Energia naprawdę”.
– 56 proc. Polaków popiera rozwój energetyki atomowej, 80 proc. popiera rozwój OZE. Te dane cieszą, gdyż zaczyna rosnąć akceptacja dla tych kierunków transformacji. Jednak aż 37% badanych uważa, że transformacja to jedynie korzystanie z OZE, a przecież jest to proces wielowarstwowy i zróżnicowany technologicznie. 37% respondentów nie ma przekonania, czy Polska powinna korzystać z gazu w procesie transformacji, a przecież bez tego paliwa przejściowego transformacja nie będzie możliwa – dodaje Maciejowski
Inicjatywa „Energia naprawdę” ma na celu przeciwstawienie się fali dezinformacji i zapewnienie polskiemu społeczeństwu rzetelnej informacji oraz przekazanie w przystępny sposób wiedzy o energetyce poprzez odpowiednio dobrane narzędzia komunikacyjne. PTEZ zamierza edukować na temat transformacji energetycznej, dekarbonizacji i kierunków zmian w sektorze. Towarzystwo wraz z partnerami kampanii stworzyło mechanizmy fact-checkingowe w celu obalenia mitów powielanych celowo i nieświadomie przez uczestników debaty publicznej.
W ramach kampanii „Energia naprawdę” PTEZ będzie współpracować z projektem PAP FakeHunter. Internautom udostępniony został formularz, za pomocą którego mogą zgłosić fake newsa, który następnie zostanie poddany weryfikacji.
- Każdy zainteresowany będzie mógł zgłosić fake newsa za pośrednictwem formularza na stronie energianprawde.pl lub fakehunter.pap.pl. Następnie przy wsparciu ekspertów branży energetycznej i ciepłownictwa, wchodzących w skład Rady Kampanii „Energia naprawdę” oraz specjalistów współpracujących z projektem PAP FakeHunter fake news lub nieprawdziwa informacja zostaną poddane weryfikacji. Przygotowana odpowiedź będzie opublikowana na stronach internetowych i rozpowszechniana za pomocą mediów społecznościowych – podkreśla Mirosław Usidus, z inicjatywy PAP FakeHunter.