Mieszkania w Hiszpanii - tak drogo jeszcze nie było

Ceny wynajmu nieruchomości osiągnęły w Hiszpanii na początku maja rekordowy poziom 11,5 euro za 1 metr kwadratowy miesięcznie - wynika z szacunków portalu „Idealista”. Fenomen potwierdzają eksperci i agencje ds. nieruchomości.

W największych miastach Hiszpanii, takich jak Madryt i Barcelona, ceny wynajmu metra kwadratowego mieszkania sięgają już 16,5 euro i 19 euro.

W skali całej Hiszpanii, jak odnotował portal zbierający dane dotyczące obrotu nieruchomościami, tylko w ciągu ostatniego roku średnia cena wynajmu mieszkania wzrosła o 8,9 proc. - do poziomu 11,5 euro.

Podwyżki wynajmu zaobserwowano w kwietniu br. w większości hiszpańskich stolic prowincji - zanotował portal, potwierdzając fenomen w agencjach nieruchomości.

Jak powiedział PAP Abel Monteiro, specjalista ds. sprzedaży i wynajmu nieruchomości na Płw. Iberyjskim, zjawisko wzrostu cen widoczne jest w dużych miastach tego regionu Europy, takich jak Madryt, Barcelona, Sewilla oraz stolica Portugalii, Lizbona.

„Przyczyną szybko rosnących cen wynajmu nieruchomości jest wojna na Ukrainie oraz nasilająca się inflacja”, dodał.

Jego opinię potwierdza opracowany w kwietniu raport firmy konsultingowej Casafari badającej obrót nieruchomościami. Wynika z niego, że w pierwszym kwartale 2023 r. największy wzrost cen wynajmu mieszkań zaobserwowano w UE w Lizbonie oraz Mediolanie.

Skomentuj artykuł: